Erişilebilirlik

BM Gıda Krizine Çözüm Arıyor


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, yükselen gıda fiyatlarıyla ilgili krize çözüm bulmak amacıyla olağanüstü bir toplantıya başkanlık ediyor. İsviçre’nin başkenti Bern’de yapılacak iki günlük toplantıya Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu Başkanlarıyla Birleşmiş Milletler yardım dairelerinin yöneticileri katılıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon hızla artan gıda fiyatlarının küresel bir krize dönüştüğünü söylüyor. Moon, Bern’de düzenlenen toplantının fakirlik, açlık ve istikrarsızlığı körükleyen bu soruna çözüm bulması gerektiğini belirtiyor. BM’ye göre dünyanın en fakir 100 milyon insanının yiyecek almaya gücü yetmiyor. Yükselen fiyatlar nedeniyle Dünya Gıda Programı Dairesi de yıllık bütçesinin aç kesimi doyurmaya yetmeyeceğini bildirdi. Daire, masrafların karşılanabilmesi için 750 milyon dolarlık ek bağış çağrısında bulundu. BM Mülteciler Dairesi de milyonlarca göçmenin artan gıda fiyatlarından aşırı derecede etkileneceğini açıkladı. Mülteciler Dairesi Sözcüsü Ron Redmond bunların çoğunun uluslararası toplumun gıda yardımına muhtaç olduğunu söylüyor:

"Bu tür aşırı fiyat artışı özellikle yoksul ülkelerde istikrarsızlığı körükleyebilir. Bu durum BM Mülteciler Dairesini endişelendiriyor çünkü bazı ülkelerde bu istikrarsızlığı görmeye başladık bile. Bu ülkelerde çatışma ve istikrarsızlık artarsa daha fazla kişi mülteci durumuna düşebilir"

Gıda ve Tarım Dairesi tahıl fiyatlarındaki ani yükselişin 37 yoksul ülkede olağanüstü hale neden olduğunu uyarısında bulunuyor.

Bern’deki toplantı iklim değişikliğinin gıda üretimine etkisini ve yoksul ülkelerin bu değişikliğe ayak uydurmasının yollarını da gözden geçirecek. Biyo yakıt konusundaki tartışmalar da toplantının gündeminde yer alıyor. Eleştirmenler biyo yakıt için ürün ekmenin verimli tarlaların gıda üretiminde kullanılmamasına yol açtığını ve bu nedenle fiyatların arttığını savunuyor. Bazıları biyo yakıt üretimine ara verilmesini istiyor.
BM toplantısında gıda krizini çözmek için bir plan hazırlanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG