Erişilebilirlik

25 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların sadece Rusya’ya yaradığını belirtiyor. Yapılan yorumda, Ankara ile Erivan’ın, soykırım tartışmasını bir kenara bırakarak ilişkileri geliştirmesi gerektiği vurgulanıyor.

"Türkiye, ilişkilerin kötüye gitmesi durumunda sınırı kapatacağı uyarısında bulunarak, Ermenistan’la olan sınırını geçici olarak açabilir. Ankara’daki demokratik ve dost bir hükümet, Erivan’ın Batıyla ilişkilerini düzeltmesine, ekonomisini geliştirmesine ve Karabağ sorunu konusunda Azerbaycan’la barış görüşmelerine başlamasına yardımcı olabilir. Türkiye’nin Ermenistan’la yakın ilişkiler kurma konusunda göstereceği siyasi olgunluk, Avrupa Birliği’ne üyelik hedefine katkıda bulunabilir. Geçmişte yaşananların iki ülke arasındaki ilişkilere gölge düşürmesi gerekmiyor."

Christian Science Monitor Kerkük’te Kürtler, Araplar ve Türkmenler arasındaki gerginliğin giderek arttığına dikkat çekiyor. Haberde, bölgesel Kürt yönetiminin Kerkük’ü zorla ilhak etme olasılığına karşı, Türkiye’nin Türkmenlere destek sözü verdiği de vurgulanıyor.

"Bölgesel Kürt yönetiminin dış ilişkiler bakanı Muhammed İhsan, Kürtlerin Kerkük’ü ilhakına karşı olan Türkiye’nin, bölgedeki Irak Türkmen Cephesi bürolarında askeri istihbarat üyeleri bulundurduğuna dair ellerinde kanıt olduğunu söylüyor ve “Bu bir müdahaledir, saldırganlıktır” diyor. İhsan, Kürt yönetiminin sabrının bir sınırı olduğunu belirterek, Kerkük’ün zor kullanarak ilhak edilmesinin de bir seçenek olduğunu belirtiyor. Bu ihtimale hazır olduklarını söyleyen Irak Türkmen Cephesi ise, “Bir dış güç müdahale edinceye kadar direnecek gücümüz var,” diyor. Türkmen yetkililer, Türkiye’nin böyle bir gelişmeye seyirci kalmayacağı ve müdahale edeceği konusunda kendilerine teminat verdiğini söylüyorlar."

Washington Post Başkan Bush’un Irak’taki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral David Petreaus’u Merkez Kuvvetleri Komutanlığı’na getirme kararını destekliyor. Gazete, böylesine deneyimli bir komutanın Doğu Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya bölgelerinden sorumlu olmasının terörle mücadelede daha kapsamlı bir bakış açısı sağlayacağını savunuyor.

"Orgeneral Petreaus’un Merkez Kuvvetleri komutanlığına atanması, Amerika’nın Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’da karşılaştığı farklı tehditlere karşı uyumlu bir strateji geliştirme fırsatını da sağlıyor. Geçen yıl sağlanan askeri başarılar sayesinde, El Kaide Irak’ta güç kaybetti. Ancak Afganistan, Pakistan ve Irak, kapsamlı bir yaklaşım gerektiren tek bir sorunun parçalarını oluşturuyorlar. Artık Irak’ı böyle bir yaklaşımın dışında tutmak ve bütün kaynakları Irak’a yoğunlaştırmak mümkün değildir. Amerika, 11 Eylül saldırıları sonrasında yaşanan savaşlarla başa çıkmayı öğrenmekte çok geç kaldı."

New York Times Kuzey Kore’nin Suriye’ye nükleer reaktör kurması konusunda yardım ettiğine ilişkin kanıtların kamuoyuna açıklanmasındaki zamanlamayı sorguluyor. Gazete, kanıtların Kuzey Kore ile Amerika arasındaki nükleer silahsızlanma görüşmelerini sabote etmek amacıyla gündeme getirildiğini öne sürüyor:

"Kuzey Kore’nin Suriye’ye nükleer teknoloji satma isteği son derece kaygı verici. İsrail’in, Suriye’nin nükleer reaktörünü vurmuş olması bu tehdidi ortadan kaldırdı. Ancak Pyongyang’ın ileride de benzer bir nükleer teknoloji transferinin önlenmesi için, Kuzey Kore’nin tüm nükleer faaliyetlerinin izlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor. Kuzey Kore ile bir anlaşmaya varılmasının engellenmesi ise, bu ülkenin nükleer faaliyetlerinin şeffaflaşmasını sağlamayacak, tam tersine nükleer silah sahibi olma isteğini ve nükleer teknoloji satma arzusunu artıracaktır."

XS
SM
MD
LG