Erişilebilirlik

24 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Times gazetesi AKP hükümetinin Türk Ceza Kanununun 301. Maddesini değiştirme çabasını, Avrupa Birliği üyeliğine giden yolu açık tutma gayreti olarak değerlendiriyor. Haberde, 301. Maddede yapılan değişikliğin ifade özgürlüğü açısından yetersiz kaldığı iddiasına da yer veriliyor.

"Yapılan değişikliği eleştirenler AKP hükümetinin 301. Maddede yer alan ifadeleri değiştirdiğini ancak ruhunu koruduğunu öne sürüyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi ifade özgürlüğüne hukuki engeller getirdiği, gazetecilere yönelik yasal ve yasal olmayan saldırıları onayladığı gerekçesiyle 301. Maddenin tamamen yürürlükten kaldırılmasını istedi. Türkiye’nin Avrupa Birliğiyle üyelik müzakereleri bir belirsizlik sürecinden geçiyor. 70 milyon nüfuslu bir Müslüman ülkenin üyeliğine yönelik Avrupa’dan yükselen tepkilere rağmen, AKP hükümeti reformların süreceğini vurguluyor."

Los Angeles Times
1915 olaylarının 93. Yıldönümü nedeniyle Amerika’daki Ermeni cemaatinden Garin Hovannisian’ın bir makalesine yer veriyor. Hovannisian’ın yorumları şöyle:

"Yaşananlara soykırım denmesi yeterli olmaz. Bu ifade, cinayet suçunun bir buçuk milyon kez işlendiğini söylemek kadar etkili olmuyor. Ancak daha da önemlisi, tarihi Ermenistan’da yaşanan bu can kaybı aynı zamanda üç bin yıldır bizim olan anavatanımızı kaybetmiş olmamızdır. Ermeni soykırımı, bir vatanın yok edilmesinin ilk ve tek örneğidir. Rus sürgünlerin veya Afrikalı kölelerin torunları, atalarının topraklarını ziyaret edebiliyor. Ama ben, atalarımın topraklarına gidemiyorum. Modern Türkiye, 1915’teki katliamdan sorumlu değildir ama beni, adımı ve kimliğimi aldığım Garin’den mahrum bırakmaktan sorumludur."

Washington Post
Pennsylvania önseçimini Hillary Clinton’ın kazanmasıyla Demokrat Partinin başkan adaylığı konusundaki yarışın hala sürdüğünü vurguluyor. Gazete, önseçim sürecinin bu kadar uzamasının Demokrat Partiye zarar vereceği görüşüne ise katılmıyor.

"Bu, her ikisi de milyonlarca seçmenin desteğini almış iki aday arasındaki bir yarış. Demokrat Partinin kuralları önseçimlerin Haziran başına kadar sürmesine izin veriyor. Seçimlerdeki belirsizliğin bu kadar uzaması Demokrat Partinin çıkarlarına uygun olmayabilir. Partinin önseçimle uğraşmak yerine Kasım ayındaki başkanlık seçimine hazırlanması gerektiği savunulabilir. Ancak bu süreç, iki adayın da zayıf ve güçlü yanlarının açığa çıkmasına hizmet ediyor ve bu konular zaten başkanlık seçimi kampanyası sırasında da gündeme gelecekti. Adaylar hakkındaki her şeyin şimdi öğrenilmesi, sonra öğrenilmesinden daha iyidir."

USA Today
Savunma Bakanlığı Pentagon’un televizyonlarda yorum yapan emekli subaylar aracılığıyla kamuoyunu Irak savaşı lehinde yönlendirmeye çalışmasını eleştiriyor. Ancak gazete, bu konuda basın kuruluşlarının da hatalı davrandığını belirtiyor.

"Bu konuda asıl rahatsızlık veren şey, televizyonların haber dairelerinin uzman olarak ekrana çıkarttıkları kişilerin geçmişlerini ve bağlantılarını araştırmamasıdır. Washington’da farklı kesimlerin halkla ilişkiler konusundaki saldırıları öylesine yoğun ki, bu tür kandırmacaların hepsinin açığa çıkması mümkün değil. Ancak haber kuruluşları, özellikle bağımsız uzman sıfatıyla verilen haberlerde, taraflı davrananları açığa çıkartma sorumluluğunu üstlenmelidir. Yaşanan bu olayda, medya bu ilkeye kayıtsız kalmıştır. İzleyiciler dikkatli olmalıdır."
XS
SM
MD
LG