Erişilebilirlik

AİHM Kıbrıs Kararı


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kıbrıs Rumları tarafından açılan ve mülkiyet hakkı ihlaline dayanan üç davayla ilgili kararını açıkladı. Kararlardan birinde mahkemenin takas sistemine onay vermesi, benzer nitelikli davalar açısından örnek oluşturabilecek.

Türkiye’nin şu ana kadar yüksek miktarda tazminat ödediği ve sıradaki davalar nedeniyle bu miktarın daha da artma olasılığının bulunduğu bir ortamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kıbrıs’la ilgili önemli bir karara imza attı. Michael Timvios adlı bir Rum’un açtığı davada, davacıyla KKTC arasında mal takası konusunda varılan anlaşma AİHM’nin de onayını aldı. Timvios’un, Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik askeri müdahalesi nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği savıyla açtığı davada dostane çözüme gidildi.

Bu çerçevede Timvios, KKTC’de bu tür davalara çözüm olması amacıyla oluşturulan Taşınmaz Mal Komisyonu’yla anlaşma yolunu seçti. Anlaşma gereği Rum davacıya Kuzey’deki malına karşılık, Güney Kıbrıs’taki Larnaka’da Kıbrıslı Türklere ait 22 dönümlük bir taşınmaz mal önerildi. Buna ek olarak davacıya tazminat ve mahkeme masrafı niteliğinde 1 milyon dolarlık bir ödeme yapılması kararlaştırıldı. Timvios, bu anlaşmayı kabul edince dostane çözüm ortamı oluştu ve davanın Türkiye’nin insan hakları siciline olumsuz bir unsur olarak eklenmesinin önüne geçildi. AİHM’nin bu uzlaşıya onay vermesi gelecek davalar açısından önemli bir sinyal olma niteliği taşıyor.

Benzer nitelikli bir başka davada ise Kıbrıslı Rum John Demades, Taşınmaz Mal Komisyonu’yla anlaşmaya varmak yerine AİHM’deki süreci sonlandırmayı tercih etti. Demades’in şikayetlerini değerlendiren AİHM, 2003 yılında aldığı kararda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine karar vermişti. Son kararda ise tazminat miktarı açıklandı. Bu çerçevede Türkiye’nin Rum davacıya mahkeme masrafları da dahil olmak üzere 835 bin euro ödemesi kararlaştırıldı.

AİHM, Afroula Via Demetriou adlı Rum’un davasını ise kayıtlardan sildi. Bu karar Demetriou’nun davayı daha fazla sürdürmek istememe talebi nedeniyle alındı.

XS
SM
MD
LG