Erişilebilirlik

Rice Bağdat'ta Uzlaşma Arıyor


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'ın Kürt, Sünni ve Şii liderlerini siyasette gösterdiği dayanışmadan ötürü kutladı.

Beklenmedik bir şekilde Bağdat'a giden Rice, Başbakan Nuri el Maliki ve diğer Iraklı yetkililerle görüşmelerinde siyasi uzlaşma arayışı üzerinde durduğu bildiriliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Bağdat'ta ilk olarak, Yeşil Bölge'ye son zamanda yapılan saldırılar sırasında ölen Amerikalılar için düzenlenen anma törenine katıldı. Bağdat'ın özel güvenlik önlemleri altındaki bu kesiminde Amerikan Büyükelçiliği ve Irak hükümet daireleri yeralıyor.

Rice, Bağdat'a giderken uçakta yaptığı açıklamada Arap devletlerine Irak hükümetine daha çok destek sağlamaları çağrısında bulundu. Bağdat'tan sonra Bahreyn ve Kuveyt'i ziyaret edecek olan ABD Dışişleri Bakanı, Nuri el Maliki hükümetinin, ülkede güvenliği sağlamak için aldığı önlemlerin bütün Araplar tarafından desteklenmesi umudunu dile getirdi.

Bu arada Amerikalı yetkililer, Bağdat'ın Sadr mahallesinde son günlerde şiddet olaylarında artış olduğunu kaydetti. Yetkililer ayrıca, Irak Başbakanının geçen güneydeki Basra'da silahlı gruplara karşı giriştiği operasyonları memnunlukla karşılıyor. Basra, radikal Şii din adamı Muktada el Sadr'ın kalelerinden biri olarak biliniyor.

El Sadr dün taraftarlarına karşı yürütülen operasyonlara son verilmediği takdirde Irak hükümetine karşı topyekun savaş açacağı tehdidinde bulundu. Irak hükümet kuvvetleri dün Basra'da Sadr'a bağlı milislerin üslendiği bazı noktaları ele geçirmişti.

Sadr'ın Mehdi Ordusu'na karşı girişilen bu operasyonlar Irak'ın diğer yerlerinde de Şiilerle çatışmalara yolaçtı. Özellikle, Bağdat'ın, Şiilerin kontrolundaki Sadr Kenti kesiminde yoğun çatışmalar çıktı. Bu olaylarda Cuma günündenberi ölenlerin sayısı 13 oldu. Güneydeki Nasıriye'de de Irak askerleriyle Mehdi Ordusu milislerinin çatıştığı bildiriliyor.

Irak'ta bugün (Pazar) yaşanan diğer şiddet olaylarında ise ülkenin orta kesimindeki Bakuba'nın kuzeyinde bir karayolunda iki üniversite öğrencisi dahil olmak üzere dört kişinin silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı bildirildi.

XS
SM
MD
LG