Erişilebilirlik

301 Adalet Komisyonu'nda Kabul Edildi


Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesiyle ilgili değişiklik teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Değişiklik teklifinde 'soruşturma izni' Adalet Bakanlığı'na verildi. Teklifin ilk taslağında bu yetki Cumhurbaşkanlığı'na veriliyordu.

TCK 301. maddesinde, ayrıca, 'Türklük' ifadesi yerine 'Türk Milleti,' 'Cumhuriyet' ifadesi yerine de 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti' ifadesi kullanılıyor.

Değişiklik teklifinde 301. madde şöyle yer alıyor:

1. Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2. Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1'inci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

3. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

4. Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine bağlıdır.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü Eleştirdi:

İnsan Hakları Gözlem Örgütü Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yapılması öngörülen değişikliğin, yetersiz olduğunu bildirdi.

İnsan Hakları Gözlem’in Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu yetkilisi Holly Cartner, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin önerdiği değişikliklerin yasayla ilgili temel sorunları gidermeyeceğini söyledi.

İnsan Hakları Gözlem yetkilisi Cartner, “hükümetin isteksizce hazırladığı öneriyi tam bir hayal kırıklığı olarak niteliyor ve kaçırılmış önemli bir fırsat sayıyoruz,” dedi.

XS
SM
MD
LG