Erişilebilirlik

Kıbrıs Görüşmeleri İçin Hazırlıklar Başladı


Kıbrıs’ta Türk ve Rum temsilciler Haziran ayında başlaması öngörülen barış görüşmelerinin hazırlık toplantıları için bugün bir araya geliyor. Bugünkü görüşmelerde suçla mücadele, sağlık ve çevre gibi konular ele alınacak. Bu arada BM Güvenlik Konseyi dün Kıbrıs’la ilgili son gelişmeleri görüştükten sonra bir bildiri yayınladı. Güvenlik Konseyi’nin bu ayki başkanı Güney Afrika’nın BM temsilcisi Büyükelçi Dumisani Kumalo tarafından okunan bildiride, Kıbrıs’ta tarafların 21 Mart’ta aldıkları barış görüşmelerine yeniden başlama kararından duyulan memnuniyet dile getiriliyor.

BM Güvenlik Konseyi yayınladığı bildiride Kıbrıs’ta tarafların kapsamlı görüşmelere başlamak için kurdukları çalışma grupları ve teknik komisyonlardan cesaret aldığını, BM çatısı altında, hazırlıkların iyi niyetle, kapsamlı ve kalıcı bir anlaşma için yapılacak müzakereleri hedeflediği kaydedildi. Bildiride ayrıca, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta tarafların belirlediği üç aylık hazırlık döneminin sonuçlarını beklediğini, sürecin güven, ivme ve adil ve kalıcı çözüm arayışında ortak çıkar hissini geliştirmesini umduğunu kaydedildi.

Güney Afrika’nın BM temsilcisi Büyükelçi Dumisani Kumalo Konsey’in bildirisine şöyle devam etti: “Güvenlik Konseyi, iki toplumlu, ayrıca daha önceki Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi federasyona ve siyasi eşitliğe dayanan bir çözümde Kıbrıs’ın birleşmesi için taahhütlerini ve Genel Sekreterin bu yoldaki çalışmalarına desteğini tekrarlar.”

Bildiride ayrıca, Genel Sekreterin Kıbrıs’taki hazırlık sürecinin sonuçlarına bakarak, Kıbrıs Barış Görüşmeleri için bir özel danışman atama durumundan memnuniyet duyulduğu belirtildi. Güvenlik Konseyi Taye-Brook Zerihoun’un Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak atanmasını kutladı, eski özel temsilci Michael Moller’e de çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

İngiliz Temsilci Umutlu Konuştu

İngiltere’nin Kıbrıs özel temsilcisi adada nihai çözüm için gerçek bir fırsatın yakalandığına inandığını söyledi.

Joan Ryan adanın her iki tarafında ve üç gün süren görüşmelerden sonra bu açıklamayı yaptı. Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas geçen ay biraraya gelerek adanın geleceğiyle ilgili olarak yeni tur görüşmelere başlama kararı almıştı.

XS
SM
MD
LG