Erişilebilirlik

Bush'tan İklim Değişikliği İçin Çözüm


Başkan Bush, Amerika’nın iklim değişikliğine yol açan sera etkili gazlardaki artışın, 2025 yılına kadar durdurulmasını önerdi. Bush bu hedefe ulaşmak için, yeni ve temiz enerji teknolojileri alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarının destekleneceğini kaydetti. Başkan Bush şöyle konuştu:

“2025 yılı için koyduğumuz hedefe ulaşabilmek için enerji sektörünün, ısınmaya yol açan gaz salınımlarını hızla düşürmesi gerekiyor. Ancak böyle yaparsak sera etkisi yapan gazların artışını 2025’te durdurabilir ve bundan sonra da düşüşe geçirebiliriz.”

Başkan Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, tehlikeli gaz emisyonlarının nasıl sınırlanacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Bilim adamları bu gazların, atmosferde güneş ışınlarının sıkışıp kalmasına ve yeryüzünde ısının, yavaş yavaş yükselmesine yol açtığını söylüyor.

Bush yakıtlarda tasarruf standartlarını belirleyecek yeni bir yasa için de Kongre’yle ve özel sektörle işbirliği yapılması gerektiğini belirtti. Kongre üyeleriyle bu alandaki görüşmelerin kolay olması beklenmiyor. Kongre sera etkili gaz salınımları için bir kota konmasını istiyor, Beyaz Saray ise buna yanaşmıyor.

Başkan Bush’un görevden ayrılmasına sekiz ay kala iklim değişikliği konusundaki politikada yapılan bu son değişikliği Beyaz Saray savunuyor. Beyaz Saray yetkilileri Kongre’nin çevreyle ilgili yasaları henüz çıkarmaya başlayacağına işaret ediyor. Başkan Bush’un önerileri Avrupalıların sera etkili gazlarda indirim için öngördükleri hedeflerin altında kalıyor. Ayrıca çevreciler, Bush’un bu tutum değişikliğinin, çok yetersiz ve çok geç olduğunu öne sürüyor.

Senato’daki çevreyle ilgili komisyonun başkanı Demokrat Partili Senatör Barbara Boxer, Bush’un yaklaşımını büyük bir sorumsuzluk, olarak niteledi. Bush ise, önerilerinin gerçekçi olduğunu söylüyor. Sanayileşmiş ülkelerin Paris’te bugün başlayacak iki günlük toplantısında, Kyoto çevre protokolünün 2012 yılında süresinin dolmasından sonra, dünyayı korumak için yürürlüğe girecek yeni anlaşma üzerinde çalışılacak.

Amerika dünyanın en çok sera etkili gazı yaratan ülkesi olduğu halde, Kyoto protokolünü imzalamayan sanayileşmiş tek ülke.

XS
SM
MD
LG