Erişilebilirlik

Almanya'da Süleymancılara İnceleme


Süleymancılar Tarikatı’nın Almanya’daki kolu olarak tanınan Almanya İslam Kültür Merkezleri Birliği, incelemeye alındı. Örgüt, anti-demokratik ve Yahudi karşıtı olmakla suçlanıyor.

Almanya’da Milli Görüş’ten sonra en büyük İslami çatı örgütü olarak bilinen ve Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble tarafından gerçekleştirilen İslam Konferansı çerçevesinde resmi muhatap olarak kabul edilen İslam Kültür Merkezleri Birliği’yle ilgili bir rapor ağır suçlamalar içeriyor. Köln Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda İKMB ‘Batı, demokrasi ve Yahudi karşıtı’ olmakla suçlanıyor, raporda, örgüte ait okullarda Kuran kurslarına giden çocukların dövüldüğü, üyelerin İslam Kültür Merkezleri’ne ait mal varlığı ve iş yerleri konusunda şeffaf olmamaya yönlendirildiği, bu yönde telkinler verildiği belirtiliyor. 3 bin sayfalık dosyada, örgütün kendisini ‘siyasi amaçları olmayan dini bir cemaat’ olarak lanse ettiği, ancak elde edilen Türkçe ‘Strateji Belgesi’nde bunun tam tersine çalışmalar yapıldığının saptandığı öne sürülüyor.

Bu suçlamalar dolaylı olarak İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble’yi de zor durumda bıraktı. Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy, örgütün derhal Schauble’nin başkanlığını yaptığı İslam Konferansı’ndan çıkarılmasını istedi. Birlik avukatı Ersoy Sam ise yapılan suçlamaların siyasi bir komplo olduğunu savunuyor.

Almanya çapında 300’ün üzerinde cami açan ve üye sayısı 21 bin olan İslam Kültür Merkezleri Birliği, yaklaşık bir yıl önce İslami derneklerin çatı örgütü Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi’ne de üye oldu. Federal İçişleri Bakanlığı, örgütün İslam Konferansı’ndan çıkarılması için şu anda bir neden görmediklerini açıkladı. Ancak konferans üyelerinden kadın hakları savunucusu Seyran Ateş de örgütün Konferans’dan çıkarılmasını istiyor.

Köln Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü, İslam Kültür Merkezleri Birliği’nin Almanya’da yasaklanıp yasaklanmayacağı yönündeki bir soruyu, ‘Biz yasakla ilgilenmiyoruz, sadece gözlemlerimizi raporlaştırıyoruz. Yasak konusu Federal İçişleri Bakanlığı’nın gündemi’ şeklinde yanıtladı.

XS
SM
MD
LG