Erişilebilirlik

Rice'tan Laiklik Ve Demokrasi Mesajı


Türk Amerikan Konseyi yıllık toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili süreci yakından izlediklerini söyledi. Bu konuyla ilgili kararı Türk halkının vereceğini söyleyen Rice, kararın Türkiye’nin laik ve demokratik yapısı çerçevesinde, laik ve demokratik prensipler temel alınarak verilmesini umduklarını söyledi. Rice ‘Kanımca bu kararın seçmenlerin sesine kulak verilerek alınması herkesin çıkarına olur. Türkiye’de demokratik kurumlar mevcut ve umudumuz bu konunun bu çerçevede çözümüdür’ dedi.

Condoleezza Rice Türk demokrasisinin olgunluk ve canlılığına 2007 seçimleri sırasında tanık olduklarını söyledi. Rice, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesine neden olan zorlukların devam ettiğini ancak Türk seçmeninin bunları kendi laik, demokratik prensipleri çerçevesinde çözümleyeceğine inandığını belirtti. ‘Bütün yapabileceğimiz bu prensiplere bağlı kalmak’ diyen Rice Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ceza kanununun Türklüğe hakareti suç sayan 301’inci maddesini değiştirmeyle ilgili açıklamalarını memnunlukla karşıladıklarını söyledi. Rice bireylerin düşüncelerini açıkça ifade etmesinin devlete yapılmış bir hakaret değil vatandaşlık haklarının kullanılmasının temeli olduğunu da vurguladı.

Demokrasinin din özgürliklerini korumanın en iyi yolu olduğunu da kaydeden Amerika Dışişleri Bakanı Rice Türkiye’nin tüm dini grupları tanıması ve korumasını ve bu çerçevede Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı Heybeliada ruhban okulunu yeniden açmasını teşvik ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine tam destek verdiklerini vurgulayan Rice Ankara’nın Kıbrıs konusunda gösterdiği çabaları da olumlu karşıladıklarını ve Kıbrıs konusunda varılacak çözümün Avrupa’nın yapılanmasında önemli rol oynayacağını belirtti. Kıbrıs’ta yeni bir ivme olduğuna dikkat çeken Rice bu gelişmeyi desteklediklerini söyledi.Rice Türkiye’nin çoğunluğu müslüman bir toplum olarak modern ve demokratik reformlarıyla Ortadoğu’da diğer ülkelere ilham vereceğine inandıklarını da bildirdi.

XS
SM
MD
LG