Erişilebilirlik

15 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Güney Afrika devlet başkanı Thabo Mbeki’yi anti demokratik yönetimlere destek vermekle suçluyor. Mbeki’nin daha önce İran’ın nükleer programını savunduğunu, Sudan ve Burma’daki baskıcı rejimleri koruduğunu hatırlatan gazete, siyah liderin şimdi de komşu ülke Zimbabve’deki Mugabe diktatörlüğüne arka çıktığını yazıyor.

"29 Mart’taki devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerini kaybeden Mugabe, seçim sonuçlarına saygı göstermek yerine devlet başkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasını engelliyor, parlamento seçimlerinde muhaliflerin kazandığı bölgelerde oyların yeniden sayılmasını dayatıyor ve muhaliflere karşı yeni bir şiddet politikası uyguluyor. Bütün demokratik Batılı ülkeler Mugabe’yi kınadı, hatta Afrika ülkeleri bile 84 yaşındaki diktatörle arasına mesafe koydu. Mugabe’nin hala koltuğunda oturmasının başlıca nedeni, Mbeki’nin kendisine destek vermesidir."

Boston Globe Tayvan’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Vincent Siew ile Çin devlet başkanı Hu Jianto’nun bir araya gelmesini, iki ülke arasındaki buzların erimesini sağlayacak önemli bir gelişme olarak yorumluyor. Gazete, bu gelişmenin Pekin ile Washington arasındaki ilişkilere de olumlu yansıyacağı görüşüne yer veriyor.

"Çin’in savunma harcamalarındaki artışın büyük bir kısmının amacı, Tayvan’ı bir istiladan korumayı amaçlayan Amerika’yla başa çıkabilmek. Geçen yıl uyduları vurabildiğini gösteren Çin, uzay savaşı konusundaki kapasitesini de artırıyor. Çin, bu teknolojiyi, Tayvan boğazında çıkabilecek bir çatışma esnasında Amerika’ya karşı kullanabilir. Üstelik, Çin’in silahlanmasını gerekçe gösteren Japon milliyetçileri de anayasada değişikliğe giderek kendi ordularını güçlendirmeye çalışıyor. Dolayısıyla Çin ile Tayvan arasındaki ticaretin gelişmesi ve ilişkilerin güçlenmesi, herkesin çıkarınadır."

New York Times dünyadaki açlık tehlikesinin artmasına paralel olarak Amerika’nın biyolojik yakıt politikasına yönelik tepkilerin arttığını belirtiyor. Ancak gazete, gıda fiyatlarındaki artışta, biyolojik yakıt politikasının yanı sıra, kuraklık ve ekonomik kalkınmaya bağlı talep artışı gibi farklı nedenlerin de etkili olduğunu vurguluyor.

"Yurtdışından gelen eleştirilere rağmen Washington’da biyolojik yakıtlara verilen destek sürüyor. Amerika’da üretilen mısırın yüzde 20’si etanol üretiminde kullanılıyor. Çiftçiler de başta soya fasulyesi olmak üzere diğer ürünlerin üretiminden vazgeçerek mısır üretimine yöneliyor. Dünya Bankası verilerine göre ise, gıda fiyatları küresel ölçekte son üç yıl içinde yüzde 83 oranında arttı. Uzmanlar, bu durumdan sadece biyolojik yakıtların sorumlu olmamasına rağmen, Amerikan hükümetinin biyolojik yakıtları destekleme politikasından vazgeçmesinin gıda fiyatlarını düşüreceğini kaydediyor."

Los Angeles Times Papa Benedict’in Amerika ziyareti sırasında dinler arası diyalogu teşvik eden bir mesaj vermesi gerektiği düşüncesinde. Gazete, Benedict’in kiliselerdeki cinsel tacizler konusunda da özür dilemesi gerektiğini savunuyor.

"Cuma günü Birleşmiş Milletler genel kuruluna seslenecek olan Papa Benedict, sadece bir devlet başkanı olarak değil, aynı zamanda bir dini lider sıfatıyla da konuşacak. Bu konuşma sırasında savaşlara ve ekonomik eşitsizlikle değinmesi bekleniyor. Ancak Benedict’in Darfur, Ortadoğu ve Tibet gibi bölgelerdeki çatışmalarda dinin rolüne değinmesi de faydalı olacaktır. Papa’nın 2006 yılındaki bir konuşması, Müslümanların kalbini kırmıştı. Benedict, Hristiyanların da kendi inançlarını korumak için kılıca başvurduğunu kabul etmelidir."

XS
SM
MD
LG