Erişilebilirlik

IMF - Dünya Bankası Toplantıları


Bu hafta sonu, Washington'da, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları yapılıyor. Gündemde, küresel ekonomideki yavaşlama, enflasyon ve mali sektörde yaşanan sorunlar var. Katılımcılar ayrıca küresel kredi krizini değerlendirecek.

Bugün bir konşma yapan ABD Maliye Bakanı Henry Paulson, Washington'un ekonomik yavaşlamayla ciddi bir şekilde mücadele ettiğini, ancak Amerika'daki emlak krizi, artan enerji fiyatları ve finans sektöründeki sorunlar nedeniyle "önümüzde zor dönemlerin olduğunu" söyledi.

Gelişmiş yedi ülkenin maliye bakanlarının dün yaptığı açılış toplantısında da, emlak krizi ve artan enerji fiyatlarının küresel ekonomiye zarar verdiği uyarısı yapıldı. Bakanlar ayrıca ekonomiyi canlandırmak ve mali krizleri önlemek için önerilerde bulundu. Bakanlar, örneğin, finans kurumlarının daha saydam olması gerektiğini söylüyor.

G7 Maliye Bakanları, bankaların yüksek riskli yatırımlarını açıklamasını istiyor ve kredi derecelendirme sisteminde değişiklik yapılması çağrısında bulunuyor. Amerika'da emlak krizine neden olan temel sorunlardan biri kredi derecelendirme sisteminden kaynaklandı.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika G7 ülkeleri olarak biliniyor...

Bu arada, dün, IMF, küresel ekonominin bu yıl en az yüzde 1 oranında yavaşlayacağını bildirdi. IMF tarafından yayınlanan rapora göre ekonomik yavaşlama Amerika gibi gelişmiş ekonomilerde yaşanan sorunlardan kaynaklanıyor.

IMF - Dünya Bankası bahar toplantılarında Türkiye'yi Devlet Bakanı Mehmet Şimşek temsil ediyor.

XS
SM
MD
LG