Erişilebilirlik

Paris'te Türk Film Festivali


Türk Sinema Günleri’nin 5’incisi Paris’te devam ediyor. Paris’in en eski sinema salonlarından L’entrepot’da yapılan sinema festivali geçen hafta Antalya Film Festivali ve uluslararası festivallerde birçok ödül alan “Yumurta” filmiyle açıldı. Filmin başrol oyuncusu Saadet Işıl Aksoy da Paris’te sinemaseverlerle tanıştı.

Türkiye Kökenli Yurttaşlar Meclisi ACORT, La Pulie Prodüksiyon ve Odysee Sinema organizasyonu ortak çalışması olarak her yıl düzenlenen festivalin bu yılki açılış filmi “Yumurta” oldu. Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği filmde başrolleri Saadet Işıl Aksoy, Nejat İşler ve Ufuk Bayraktar paylaşıyor. Film bu yıl Cannes Film Festivali'nde de yarıştı ve mansiyon kazandı. Genç oyuncu Aksoy, Yumurta’dan önce birkaç dizi ve reklam filminde rol almış. Annesi ve babası polis olan 23 yaşındaki Aksoy, lise yıllarında polis olmayı bile düşünmüş. Ama Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okurken “hobi” diye yola çıktığı sinema sonradan gerçek tutkusu olmuş. Gala gecesi konuştuğumuz Saadet Işıl Aksoy, filmin konusunu şöyle anlatıyor.

“Sinemaya çok ilgim vardı. Boğaziçinde sinema dersleri almayla başladım. Arkasından Pera Güzel Sanatlar’da sinema oyunculuğu ile kamera önü oyunculuğu kurslarına başladım. Önce okulun yanında beni mutlu eden bir hobi olarak başladım, sonra daha fazla zamanımı verdim. Daha fazla, daha fazla derken, okul bitince sinema ön plana çıktı. Üzerine bu film de gelince tüm zamanımı aldı”

Antalya film Festivali’nde Yumurta en iyi film seçilirken, Aksoy da ümit veren genç oyuncu ödülünü almış:

“Antalya’da olmak çok güzeldi. Bir sinema izleyicisi olarak takip ettiğim bir festivalin içinde olmak çok heyecan vericiydi. Çok uzun süre kalamadım, 3-4 gün kaldım. Ama o sürede bütün havasını ve enerjisini hissettim. Filmede çok güzel ödüller gelmesi daha da mutlu etti.”

Filmi kendisiyle özdeştirdiğini söyleyen Aksoy, filmin en çok “sadeliğini” sevdiğini belirtiyor:

“Bu film benim kaderim açısından çok önemli. Çekimlerden sonra bana kattığı bir dolu şey var. Filmin tarzı benim sanata ve hayata bakışımla çok paralel. Sadelik beni en etkileyen özelliklerden birisi. Birşeyleri derinlemesine anlatması beni çok etkliyor. Komik olmaya çalışmadan komik olmak, güzel olmaya çalışmadan güzel olmak, zeki olmaya çalışmadan zeki olmak. Ben büyünün burada olduğunu düşünüyorum. Birşey olmaya çalışmadan o şeyi olmak. Filmi her izlediğimde yeni şeyler buluyorum. Belki de tarafsız bakamıyorum. Bu film beni çok büyüttü.”

Genç oyuncu Aksoy, gelecek ile ilgili planlar yapıyor elbette ama acelesi yok, herşeyi sindirererk yapmak istiyor. Şimdi filminin Fransa’da 24 Nisan’da gösterime girmesini beklerken Fransızca öğreniyor.

Paris Sinema Günleri’nde 20 Nisan’a kadar Yumurta’nın yanısıra Mutluluk, Beyaz Melek, Takva, Beynelminel, Mavi Gözlü Dev, Maskeli Beşler ve Musallat filmleri ile İbo ve Arabeskin karşı konulmaz Yükselişi ile Zincirbozan belgeselleri gösterilecek.

XS
SM
MD
LG