Erişilebilirlik

'Türkiye'de Büyüme Oranı Düşecek'


Uluslararası Para Fonu IMF, “dünyanın ekonomik görünümü” başlıklı raporunda Türkiye’de büyüme hızının bu yıl yüzde 4’e düşeceğini bildirdi.

IMF raporunda, küresel mali sıkıntının Asya ve Latin Amerika’daki “gelişmekte olan piyasaları” etkilemediği, büyümenin sadece Avrupa’daki gelişmekte olan piyasalarda yavaşladığı belirtildi.

Raporda yavaşlamanın en çok Türkiye, Macaristan, Estonya ve Letonya’da görüldüğü vurgulandı.

IMF’ye göre Türkiye’de enflasyon bu yıl yüzde 7,5 , gelecek yıl ise 4,5 olarak gerçekleşecek.

IMF, küresel ekonomiyi değerlendirdiği raporda, Amerika’da yüksek riskli kredi piyasasında oluşan krizin tüm dünyada yaklaşık 1 trilyon Dolar’lık kayba yol açacağı tahmininde de bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu, IMF Amerika’da emlak fiyatlarının düşmesi ve konut kredilerinin geri ödemelerinde yaşanan sıkıntıdan dolayı kayıpların 565 milyar Dolar düzeyine çıkacağı görüşünde. Ancak IMF, kayıpların bununla sınırlı kalmayacağını, krizin tüketici kredi piyasalarını da etkisi altına alarak 1 trilyon Dolar’a yükseleceği tahmininde bulunuyor.

IMF Sermaye Piyasaları Bölümü Direktörü Jaime Caruana konu hakkında şunları söylüyor: "Amerika’daki kredi krizi ekonomiyi önemli ölçüde yavaşlatacak derinlikte."

IMF, bu krizin Amerika’yla sınırlı kalmayacağı, daralmanın Türkiye gibi diğer ülkelerde de kendini hissettireceği tahmininde bulunuyor. Jaime Caruana, kriz nedeniyle bankaların büyük baskı altında kaldığını, müşterilerine kredi vermekte zorlandıklarını söylüyor: "Kriz sadece emlak kredileriyle kısıtlı kalmadı, şirketler de artık kredi almakta zorlanıyor."

IMF yetkilisİ Caruana, kredi ödemelerinde zorluk çekenlerin sayısının her yerde artacağını kaydediyor: "Avrupa’da da bankalar zarar etmeye başlayınca ve sermaye piyasalarında kayıplar devam ettikçe kredi koşullarının sıkılaştırıldığına tanık olacağız."

Amerika Merkez Bankası, mali piyasalardaki çalkantıları gidermek için son zamanlarda bir diz önlem aldı. Ancak IMF yetkilisi, Amerikan hükümetinin mali piyasaları kontrol altına almada geciktiğini söylüyor.

Ancak IMF de krizi, önceden göremediği için eleştiriliyor.

XS
SM
MD
LG