Erişilebilirlik

8 Nisan Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Başkan Bush’u ve Orgeneral Petraeus’u Irak savaşını sona erdirecek bir stratejiye sahip olmamakla suçluyor. Gazete eleştiri oklarını Irak başbakanı Maliki’ye de yöneltiyor:

"Başbakan Maliki’nin Irak’ta etnik ve mezhepsel temellere dayanan milis güçlerinden kurtulmakta kararlı olduğunu söylemek isterdik. Ama, Maliki’nin Mehdi Ordusu'na karşı mücadele kararında siyasi rekabetin ve yaklaşan yerel seçimlerin rol oynadığından şüphe ediyoruz. Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı Orgeneral Petraeus, Kongre'de ifade verirken, Irak ordusunun ne zaman savaşmaya hazır olacağını da açıklamalıdır. Basra’da Mehdi Ordusu'yla yaşanan çatışmalar sırasında Irak ordusundan bin askerin kaçmasını izah etmelidir. En önemlisi de izlediği stratejiye niçin daha fazla zaman tanınması gerektiğini ve bu stratejiyle başarı şansı olup olmadığını anlatmalıdır."

Boston Globe Başkan Bush ile Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in hafta sonunda gerçekleştirdiği zirveyi değerlendiriyor. Gazete, iki liderin füze savunma sistemi konusunda uzlaşamamasına rağmen, Rus-Amerikan ilişkilerinin geleceği konusunda önemli kararlar aldığını yazıyor:

"Putin’in zirve sırasında füze savunma sistemi konusundaki ısrarcı tavrına rağmen, iki lider teröre karşı birlikte mücadele, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne üyeliği, nükleer silahsızlanma ve enerji politikası konularında uzlaştı. Bush ve Putin, kendi yerlerini alacak olan yeni başkanlara izleyecekleri bir yol haritası bıraktı. Bush’un gündeme getirdiği füze savunma sistemi de gündemden kalkarsa, bu yol haritasıyla ilerlemek çok daha kolay olacaktır."

USA Today olimpiyat meşalesinin yola çıkmasıyla birlikte Çin’e yönelik protesto eylemlerinin de arttığına dikkat çekiyor. Gazete olimpiyatların boykot edilmesine karşı çıkıyor ancak bunun yerine açılış töreninin boykot edilmesini öneriyor:

"Çin, 21. Yüzyıla damgasını vuracak bir güç haline geliyor. Çin ekonomisi Amerikan ekonomisiyle yarışıyor. Ancak Çin, bür dünya gücü olmanın bazı sorumlulukları da beraberinde getirdiği mesajını almalıdır. Olimpiyat meşalesinin izlediği yolda düzenlenen protesto gösterileri dikkatlerin yeniden Çin’e çevrilmesini sağlıyor. Ancak, açılış törenini boykot etme kartını elde tutarak, olimpiyatların başlamasına kısa bir süre kalıncaya kadar Çin’e baskı yapmayı sürdürmek en doğru yöntem olacaktır."

Washington Post Zimbabve devlet başkanı Robert Mugabe’nin 29 Mart’taki seçimi kaybetmesine rağmen, zor kullanarak iktidarını sürdürmeye çalıştığını kaydediyor. Gazete, Mugabe’ye baskı yapmaları için Zimbabve’nin komşularını göreve çağırıyor:

"Muhalif lider Tsvangirai, Mugabe’nin idam edilmeyeceğini, devlet memurlarının işten çıkartılmayacağını ve Mugabe yandaşlarına dağıtılan toprakların geri alınmayacağını açıkladı. Bu öneri, barışçıl bir iktidar değişikliğinin temelini oluşturabilir. Ancak ilgili ülkelerin de bu konuda ortak hareket etmesi gerekir. Mugabe’nin zor kullanarak iktidarda kalma çabasını boşa çıkartmak için başta Güney Afrika olmak üzere bütün komşu ülkeler devreye girmelidir."
XS
SM
MD
LG