Erişilebilirlik

'Asker Çekme Dondurulmalı'


Irak’taki ABD kuvvetlerinin komutanı, güvenlik alanındaki ilerlemenin “kırılgan” olduğunu belirterek asker çekme işlemine yazın ara verileceğini açıkladı.

Orgeneral David Petraeus, Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonunda yaptığı açıklamada Amerika’nın geçen yıl gönderdiği 30 bin ek askeri Temmuz ortasına kadar çekeceğini belirtti. Petraeus, bundan sonra çekme işleminin durdurulacağını ve daha fazla asker çekme konusunda karar almak için 45 gün durum değerlendirmesi yapılacağını söyledi.

Petraeus ile birlikte ifade veren Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Irak’ın bazı yasaları geçirerek ekonomik ve siyasi alanda ilerleme kaydettiğini ancak mezhep ayrılığının devam ettiğini bildirdi.

Crocker, Amerika’nın halen izlediği politikayı değiştirmesi halinde Irak’ın çökeceği uyarısında bulundu. Irak’taki el-Kaide zayıfladığı için Amerika’nın şimdi daha güvenli olduğunu savunan Büyükelçi, yine de terör örgütünün önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı Demokrat Senatör Carl Levin ise, Irak’taki esas sorunun şu anda el-Kaide değil içsavaş olduğunu vurguladı.

Kırılganlık

Orgeneral David Petraeus ve Büyükelçi Ryan Crocker, Kongre üyelerine bilgi verirken, Irak’taki güvenlik durumunu, defalarca, ‘Kırılgan’ olarak nitelendirdi. Bu nedenle Orgeneral Petraeus, Irak’tan daha fazla asker çekip çekmeme kararının en erken Eylül ayında verilmesini istiyor. Başkan Bush’a bu yönde öneride bulunduğunu söyleyen Petraeus, Irak’ta güvenlik alanında sağlanan kazanımları ve siyasi alandaki ilerlemeleri tehlikeye atmak istemediğini söyledi.

Petraeus şöyle konuştu: “Üstlerime şu öneride bulundum: Irak gönderilen ek askerlerin çekilmesini tamamlayalım. Ek askerlerin çekilmesinin Temmuz ayında tamamlanmasından sonra, 45 gün süreyle durum değerlendirmesi yapalım. Bu süreçten sonra daha fazla asker çekip çekmeyeceğimiz konusunda önerilerde bulunabiliriz.”

Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’nun bazı üyeleri asker çekme politikasının ‘süresiz olarak dondurulmasına’ karşı çıkıyor. Ancak Petraeus, Irak’a geçen yıl gönderilen 30 bin ek askerin çekilmesinin ülkedeki güvenlik durumunu ne derece etkileyeceğini anlamak için zamana ihtiyaç duyduğunu savundu: “Ek asker gönderilmesi sayesinde bazı ilerlemeler kaydettik. Ancak bunu yitirebiliriz. Irak askerlerinin eğitimi sürüyor ve güçlendiler, ancak daha fazlasına ihtiyacımız var. Amerikan askerlerinin hızlı bir şekilde çekilmesi, geçen yıl içinde sağladığımız kazanımları tehlikeye sokar.”

Petraeus, asker çekme politikasının ne kadar süreyle dondurulacağı konusunda spekülasyon yapmaktan kaçındı. Irak’taki Amerikan Kuvvetlerinin Komutanı, ayrıca, daha kapsamlı bir çekilme takvimi açıklanmasına da kesinlikle karşı çıktı.

Amerikalı Orgeneral, el Kaide militanlarının oluşturduğu tehdidin azaldığını, ancak hala tehlikeli bir örgüt olduklarını söyledi. Petraeus, ayrıca, İran’ın Irak’ta “zarar verici” bir rol oynadığını vurguladı. İran’ın Irak’taki Şii militanlara destek verdiğini söyleyen Petraeus, “demokratik bir Irak’ın karşısındaki en büyük uzun dönemli tehdidin İran’dan geldiğini” önesürdü.

Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker da Irak’taki zorluklara dikkati çekti, ancak “zaferin geçen yıla oranla daha yakın olduğunu” savundu: “Son yedi ay içerisindeki gelişmeler, olumlu bir seyir izledi. Önümüzde çetin günler var. Sağladığımız ilerlemeler genelde dengesiz ve yavaş... Ancak ilerleme var. Bu ilerlemeleri sürdürmek için Amerika’nın kararlılığı gerekiyor. Elde ettiğimiz kazanımlar küçümsenemez, ama bunları kaybedebiliriz.”

Büyükelçi Crocker, ayrıca Kongre üyelerine şöyle bir uyarıda bulundu: ‘Amerika hakkında Irak ile ilgili hüküm, son beş yılda olanlardan değil önümüzdeki yıllarda olacaklardan verilecektir .’ Crocker, özetle, Irak’taki durumun ‘kırılgan’ olduğunu belirterek Amerika’nın şimdiki stratejisinin devam etmesi gerektiğini savundu.

XS
SM
MD
LG