Erişilebilirlik

Almanya'dan Libya'ya Özel Harb Eğitimi


Alman güvenlik güçlerinin ve GSG 9 olarak bilinen komandoların, Libya’daki polis ve askerlere para karşılığı eğitim verdiğinin ortaya çıkması, ülkede büyük bir skandal olarak tanımlanıyor.

İki gündür Almanya kamuoyunun gündemini belirleyen habere göre, Alman ordusu ve özel harekât birimi GSG-9'un mensuplarından oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekip 2006 yılında Libya’da güvenlik güçlerine eğitim verdi.

Haberin ortaya çıkması sonrasında ilk başta susan yetkililer, olayı şimdi doğruluyor ve incelemenin başlatıldığını belirtiyor. Olayın ayrıntıları da ortaya çıkmaya başlıyor. Buna göre, eski Başbakan Gerhard Schröder, Almanya ile Libya arasındaki ilişkileri düzeltmek amacıyla 2004 yılında gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Libya devrim lideri Muammer Kaddafi’ye Libya güvenlik güçlerinin eğitilmesi konusunda söz verdi. Schröder, gezisi sonrasında Libya’ya AB’nin 20 yıl boyunca uyguladığı ekonomik yaptırımların kaldırılmasında da ön ayak olmuştu. Ayrıca, Kaddafi’nin 2000 yılında Filipinler’de kaçırılan Alman Wallert ailesinin serbest bırakılmasına aracı olmasını Schröder’e karşı koz olarak kullandığını belirten yetkililer, askeri eğitim olayının resmiyete dönüşmeden, yani yasal izin çıkmadan çözülmesi için bir yol arandığını, Alman Ordusu ve GSG 9 mensuplarının görevli olmadıkları hafta sonlarında Libya’ya giderek eğitim vermeleriyle çözüm bulunduğunu doğruluyorlar.

Libya'daki eğitimleri, eski bir özel timcinin kurduğu özel bir güvenlik şirketi organize ederken, Alman eğitimciler bu çalışmaları karşılığında Libya hükümetinden kişi başına 15 bin Euro para aldılar. Alman güvenlik birimlerinin, yurt dışındaki görevler için normal olarak bağlı oldukları makamlardan özel izin alması gerekiyor. Konuyla ilgili son haberlere göre, Almanya’nın Trablus Büyükelçiliği’nin ve Alman Ordusu Genelkurmay Başkanı’nın yasadışı eğitimden haber olduğu tahmin ediliyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü, olayla bağlantısı olduğundan şüphelenilen bir subayın görevinin askıya alındığını bildirdi. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti emniyet müdürlüğü de olayla ilgili olarak 8 asker hakkında soruşturma başlattı. Birlik Partileri ve Yeşiller ise, bu hafta içinde konunun Federal Parlamento’da tartışılması ve araştırma komisyonu oluşturulmasını önerdiler.

Berlin’deki siyasal yorumcular, bu skandalın eski başbakan Schröder’in kariyerine gölge düşürecek bir boyutta olduğunu belirtiyorlar. Libya, Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarında, insan hakları ihlalleri işlenen ve muhaliflere kötü muammele ve işkencenin gündemde olduğu ülkelerden biri olarak tanımlanıyor.

XS
SM
MD
LG