Erişilebilirlik

1 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post yazarı Anne Applebaum, AKP’nin kapatılma davasının temelinde türban meselesinin yattığını savunuyor. Yazar, türbanın Batıda algılandığı gibi bireysel bir özgürlük meselesi, değil siyasi bir sembol olduğunu savunuyor ancak AKP’nin kapatılmasına da karşı çıkıyor:

"Türkiye’nin bazı kesimlerinde türban, sadece onu takan kişinin inançlı birisi olduğu anlamına gelmiyor, o kişinin belirli bir İslam anlayışını savunduğunu da gösteriyor. En azından Türkiye’de türban takmak, bir dünya görüşünü simgeliyor. Aslında 1980 yılında getirilen türban yasağının amacı, başı açık olan kadınları ve laik öğrencileri korumaktı. Bu yasak, yaklaşık 20 yıl boyunca başarıyla uygulandı ve AKP hükümeti tarafından kaldırılmak isteninceye kadar kabul gördü. Ancak bu, anayasa mahkemesinin hükümeti devirebileceği ve devirmesi gerektiği anlamına gelmez."

New York Times ise Anayasa Mahkemesinin AKP’yi kapatma davasını kabul etmesini, Türkiye’de laiklerle dindarlar arasında çatışmaya yol açabilecek bir gelişme olarak yorumluyor. Gazetenin haberinde, açılan dava, AKP ile laik seçkinler arasındaki mücadelenin bir parçası olarak değerlendiriliyor:

"Anayasa Mahkemesinde davanın kabul edilmesi yönünde verilen oyların yüksekliği, AKP’nin kapatılması ihtimalini de artırıyor. 162 sayfalık iddianamede, Türkiye’nin Başbakan Erdoğan yüzünden ılımlı bir İslam ülkesi haline geldiği öne sürülüyor ve bu anlayışın, Amerika’nın resmi politikası olduğu iddia ediliyor. Ancak Amerikalı yetkililer, dışişleri bakanlığının 2004 yılında açıkladığı ve Arap ülkelerinde demokrasiyi güçlendirmeyi amaçlayan Büyük Ortadoğu Projesi'nin oluşumunda Erdoğan’ın bir rolü olmadığını belirtiyor. İddianamedeki bu suçlama, laik Türklerin bir Avrupa ülkesi olarak değil, Ortadoğulu bir ülke olarak görülmekten duyduğu korkuyu da yansıtıyor."

Washington Times da AKP’nin kapatılma davasının kabul edilmesiyle, Türkiye’de bir kriz yaşanmasının gündeme geldiğini yazıyor. Gazetenin haberinde, davanın Türkiye’nin uluslararası prestijine zarar verebileceği de kaydediliyor:

"Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, ekonomideki başarılı gidişat ve Müslüman kimliğiyle Batılı bir ülke olma arzusu, bu davayla birlikte riske girmiş durumda. İş dünyası da yabancı sermayenin ülkeden kaçmasından endişe ediyor. Ankara’daki bazı Batılı diplomatlar, bazı etkili generallerin de dava açılmasını desteklediğini düşünüyor. Batılı diplomatlar, AKP’nin verdiği İslamcı mesajlara rağmen, laiklik açısından bir tehdit olmadığını düşünüyor."

USA Today Irak’ta hükümet güçlerinin Şii lider Mukteda el Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu karşısında başarısız olduğunu öne sürüyor. Gazete, Bush yönetiminin hükümet güçlerine destek vermesini de yanlış buluyor:

"Amerikan güçlerinin hükümet birliklerine verdiği yoğun desteğe rağmen Irak petrolünün % 80’inin geçtiği Basra liman kenti, hala milislerin denetiminde. Yaşanan bu başarısızlık, Amerika’nın büyük umut bağladığı başbakan Maliki’yi ve hükümetini daha da zayıflatacaktır. Savunma Bakanı Robert Gates, Irak ekonomisinin can damarının haydutlara, milislere ve çetelere bırakılamayacağını söylemişti. Ancak milisleri yok etmeye çalışırken yenilgiye uğrarsanız, bu, işi daha da içinden çıkılmaz hale getirir."

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG