Erişilebilirlik

Kırmızı Şarap Kalbe İyi Geliyor


Birçok araştırma günde bir ya da iki kadeh kırmızı şarap içmenin kalbe iyi geldiğini, hatta kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Uzmanlar şimdi de kırmızı şarabın koli basili bakterisi ve gıda kaynaklı başka hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu söylüyor.

Uzmanlar ilk kez kırmızı şarabın koli basili ve listeria gibi öldürücü sayılan bakterilere karşı etkili olup olmadığını araştırıyor. Missouri Üniversitesi’nden Profesör Azlin Mustafa, araştırma sonunda, kırmızı şarabın midedeki yararlı bakterileri öldürmediğini, sadece zararlı bakterilere karşı koruyucu etki yaptığını gördüklerini söylüyor. Mustafa’ya göre kırmızı şarap, bu bakterileri öldürüyor ve büyümelerini engelliyor. Profesör, asma dalında ve üzüm kabuğunda doğal olarak oluşan bazı kimyasal bileşiklerin, hastalıklara karşı savunma sağladığını belirtiyor. Bu kimyasal bileşikler kırmızı şarapta da var, bu da, şarabın insanları bazı bakterilerden kaynaklanan hastalıklara karşı korumasını sağlıyor.

Bazı araştırmacılar kırmızı şarap içmenin yararlarını sorguluyor. Ancak Profesör Mustafa kırmızı şarap suyla seyreltildiği zaman bile zararlı bakterilerin çoğalmasını engellediğini söylüyor. Araştırmacı önemli olanın kırmızı şarabı ölçülü tüketmek olduğunu belirtiyor. Bu da kadınlar için günde bir kadeh, yani yaklaşık 120 mililitre, erkekler içinse birkaç kadeh anlamına geliyor. Uzmanlar, zararlı bakterilere karşı beyaz şarabın da etkili olup olmadığını araştırdı ancak sadece kırmızı şarabın zararlı bakterilere karşı koruma sağladığını belirledi.

XS
SM
MD
LG