Erişilebilirlik

Hormon Meme Kanseri Riskini Arttırıyor


Doktorların menopoza giren hastalarına hormon tedavisi uygulaması bir zamanlar oldukça yaygındı. Ancak birçok doktor büyük bir araştırma sonunda hormon tedavisinin ciddi riskler taşıdığının ortaya çıkmasıyla hormon tedavisi uygulamasına son verdi. Şimdiyse ilk kez bu araştırmaya katılan kadınların sağlık durumları açıklandı.

Hormon replasman tedavisinde östrojen ve projestin adlı iki hormon bir arada kullanılıyor. Kadınlar yaşlandıkça bu hormonların azalmasıyla sıcak basması, ruhsal ve duygusal değişiklikler ve başka belirtiler meydana geliyor. Doktorlar, yıllardır kadınlara menopozdan önce menopoz sırasında ve sonrasında hormon tedavisi uyguladı. Hormon replasman tedavisi menopozun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanın yanısıra osteoporoz yani kemik erimesi ve bağırsak kanserine karşı da koruma sağlıyordu. Uzmanlar ayrıca hormon tedavisinin kalp hastalıklarına karşı da etkili olacağını düşünüyordu. Ancak araştırmalar, bu düşüncenin tam tersini, östrojen ve projestin hormonlarının beraber kullanıldığı kombinasyon haplarının, kan pıhtılaşması, kalp hastalığı, felç ve meme kanseri riskini büyük ölçüde arttırdığını kanıtladı.

Gerrye Boggs, araştırmaya katılan 10 bin kadından biri. Boggs, ostrojen ve projestin kombinasyon hapını 5 yıl kullanmış. Boggs, “O zamanlar bu hapların kadınlar için mucize ilaçlar olduğuna inanıyorduk,” diyor. Gerrye Boggs’un şimdi meme kanserine karşı düzenli olarak taramadan geçmesi gerekiyor. Hükümet araştırmayı 2002 yılında durdurdu, ancak Iowa Üniversitesi’nden Doktor Robert Wallace ve diğer uzmanlar, araştırmaya katılanların sağlık durumlarını, hormon tedavisini bıraktıktan sonra 3 yıl boyunca izlemeye devam etti. Hastaların, tedaviyi bıraktıktan hemen sonra kan pıhtılaşması, kalp hastalığı ve felç risklerinin azalmaya başladığı tespit edildi. Ancak hastaların, meme kanseri riski taşımaya devam ettiği görüldü. Dr. Wallace şunları söylüyor: “Devam eden risklerin en önemlisi, meme kanseri riski. Hormon alan kadınların meme kanserine yakalanma riski, yüzde 25 daha fazla. Hastalar, hormon tedavisini bıraktıktan sonra bile risk devam ediyor.”

Günümüzde, daha düşük dozda hormonlar, menapoz semptomlarıın giderilmesinde kullanılıyor. Ancak kadınların uzun süre hormon kullanmaları tavsiye edilmiyor.

XS
SM
MD
LG