Erişilebilirlik

Polis 11 Eylül'den Sonra Her An Tetikte


1928 yılında kurulan New York Polis Teşkilatı Havacılık Birimi, Amerika’daki ilk polis hava kuvveti. Bugün yüksek teknoloji ürünü helikopterlerin kullanıldığı bir güç olan hava birimi, artık New York polisinin terörle mücadelede kullandığı en önemli kozlardan biri. 11 Eylül’den sonra terör tehdidine karşı hazırlıklı olmayı öğrenen kentte polis birimleri 24 saat tetikte tutuluyor.

New York’ta görev yapan polis memurlarının çoğu her sabah devriye gezecekleri bölgeleri gözden geçirir. Görevi tüm kenti havadan taramak olan New York Polis Teşkilatı’nın hava birimiyse güne, meteoroloji raporunu izleyerek başlar. Hava biriminde görev yapan memurlar, son teknoloji ürünü kameralarla donatılmış helikopterlere sahip. Hava Biriminin Uçuş direktörü Teğmen Wendell Sears’a göre New York üzerinde dolaşan helikopterlerin görevi, yerdeki polislerin işini kolaylaştırmak. New York nehirleri ve denizle çevrili olduğu için hava biriminin başlıca görevlerinden biri, arama ve kurtarma operasyonları. Ancak 11 Eylül 2001’deki terörist saldırıları, hava biriminin önceliklerini de değiştirdi. Şu anda kent üzerinde devriye gezmek ve olağan dışı durumları belirlemek, birimin en temel görevi. New York Polis Teşkilatının başında bulunan başkomiser Ray Kelly, terörle mücadeleyi New York polisinin bir numaralı görevi yaptı. Hava ekibinin başındaki komiser Wendell Sears 2001 terör saldırılarından sonra artık “rutin” diye bir kavram kalmadığını, hava biriminin de her zaman tetikte olduğunu söylüyor. Teğmen Sears, hava biriminin başarısı hakkında elle tutulur bir kanıt sorulduğu zaman New York’taki güvenlik durumuna bakılması gerektiğini söylüyor.

Birimin görev ve hedeflerinin 2001 saldırılarından sonra değişmesiyle kentte bir daha terör saldırısı yaşanmadı. Sears, “11 Eylül’deki gibi bir trajedi yaşanmayan her gün bizim görevimizi iyi yaptığımızı gösteriyor. Terörle mücadelede büyük bir rol oynadığımıza inanıyoruz” diyor.

XS
SM
MD
LG