Erişilebilirlik

ABD: 'Çin Tibet Politikasını Değiştirmeli'


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Çin’i Tibet politikasını değiştirmeye ve Dalay Lama ile görüşmeye çağırdı.

Rice bugün Washington’da yaptığı açıklamada Tibet sorununu çözmenin tek yolunun sadece bölge değil tüm dünyada büyük manevi otoriteye sahip Dalay Lama ile görüşmek olduğunu belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanının Çin’e çağrıda bulunduğu sırada Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, Pekin hükümeti ve Dalay Lama’nın temsilcileri arasında arabuluculuk yapmayı önerdi.

Çin ise, Tibetlilerin sürgündeki lideri Dalay Lama’yı, Pekin olimpiyatlarını baltalamaya çalışmakla suçluyor.

Çin devlet haber ajansı, Dalay Lama’nın amacının Olimpiyatlar’ı koz olarak kullanıp Tibet’in bağımsızlığı konusunda Pekin hükümetini tavize zorlamak olduğunu öne sürdü.

Sürgündeki Tibet hükümetine göre, 80’i başkent Lhasa’da olmak üzere gösterilerde şimdiye kadar en az 130 kişi öldü. Çin ise ölü sayısını 19 olarak açıklıyor.

Uluslararası insan hakları kuruluşları Çin hükümetinin göstericilere karşı aşırı kuvvet kullanmasını protesto amacıyla Olimpiyat yarışlarının boykot edilmesine çalışıyor.

Uluslararası Olimpiyat komitesi Başkanı Jacques Rogge dünya liderlerinin Tibet’teki olayları kaygıyla izlediğini ancak şimdilik boykotun söz konusu olmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG