Erişilebilirlik

Almanya'da Türk Girişimcilerin Gücü


Almanya’nın Essen kentindeki Türkiye Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve “Türk Girişimcilerin Ekonomik Gücü” başlıklı araştırma, bu ülkedeki Türk girişimci sayısının 70 bini aştığını gösteriyor. Avrupa Birliği’ndeyse girişimci sayısı 125 bin olarak veriliyor.

Almanya’da Türk kökenli girişimcilerin sayısı giderek artıyor. Türkiye’den Almanya’ya göçün neredeyse 50 yıla yaklaşan tarihi içinde Türkler artık işçi konumundan çıkıp işveren olma sürecini yaşıyorlar. Almanya’daki Türk girişimcilerin 1985 yılında 22 bin olan sayısı, şimdi 70 bin 300’e ulaşmış durumda. Aynı dönemde Türk nüfusuysa yaklaşık 1,5 milyondan resmi rakamlara göre 2 milyon 700 bine yükseldi. Buna göre, Almanya´da her 10 Türk hanesinden biri geçimini serbest çalışma yoluyla sağlıyor. Türkiye Araştırmalar Merkezi Başkanı Profesör Faruk Şen son 20 yıl içinde Türk girişimcilerde sayısal olduğu kadar, niteliksel bir gelişimin de gözle görülebilir hale geldiğini söylüyor.

Türk girişimcilerin büyük bölümünü küçük aile işletmeleri oluşturuyor. Bunun yanısıra orta ölçekli işletmelerin sayısı da giderek artıyor. Bu işletmelerde 337 bin kişiye işyeri sağlanırken, Almanya’daki Türk girişimcilerin toplam cirosu yıllık 32 milyar Euroyu buluyor. Profesör Faruk Şen, Almanlara oranla daha genç bir nüfusa sahip Türk kökenlilerin giderek burada kalma eğilimlerinin de arttığına işaret ediyor.

Araştırmaya göre Avrupa Birliği içinde yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçen Türk kökenli sayısı 1 milyon 800 bin civarında. Birlik içinde sayıları 102 bin olarak tespit edilen Türk girişimciler, AB’nin en yeni ülkeleri arasında bulunan Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da da kendi iş yerlerini kurmayı tercih ediyorlar.
Araştırma Avrupa’daki Türk girişimcilerde gelecek 10 yılda büyüme oranında bir yavaşlamanın gözleneceğini ama niteliğin artacağını gösteriyor. Buna göre 2020 yılında Almanya’daki Türk girişimcilerin sayısının ikiye katlanarak 130 bine ulaşacak, AB´deki Türk girişimcilerin toplam sayısıysa 190 bini bulacak.

XS
SM
MD
LG