Erişilebilirlik

Bin Ladin Avrupa Birliği'ni Tehdit Etti


El Kaide terör örgütünün lideri Usame bin Ladin Avrupa gazetelerinde Hz. Muhammed’le ilgili karikatürlerin yayınlanmasından ötürü Avrupa Birliği’nin ağır şekilde cezalandırılacağını bildirdi.

El Kaide’yle bağlantılı bir web sitesinde, Bin Ladin’in olduğu belirtilen ses, bu karikatürleri yayınlamanın batılı güçlerin kadın ve çocukların yaşadığı evleri bombalamasından da daha ağır bir suç olduğunu öne sürdü.

Ses kaydına eşlik eden görüntüde Bin Ladin elinde tüfekle görülüyor.

Danimarka gazetelerinde 2006 yılında Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanması bazı Müslüman ülkelerde şiddetli gösterilere yol açmıştı. Karikatürlerden biri aynı gazetelerde geçenlerde yeniden yayınlanmıştı.

Bin Ladin bu karikatürlerin Vatikan’ın öncülüğünde İslam’a karşı açılan yeni bir Haçlı Seferi’nin parçası olduğunu öne sürüyor. Bin Ladin bir yıldan beri ilk kez konuştu.

Bin Ladin’e Avrupa’dan tepki

Gazetelerde yayımlanan Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle Avrupa ülkelerinin hedef alınacağı mesajını veren El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in tehditleri farklı tepkilere neden oldu. Karikatürleri, Papa 16. Benediktus’un da önemli rol oynadığı yeni bir haçlı seferi olarak adlandıran açıklamalara Avrupa Birliği, düşük profilli yanıtlar verdi.

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın sözcüsü Christina Gallach, “Bu tür provokasyonlarla ilgili yorum yapmama geleneğimizi koruyacağız” dedi. Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı yürüten Slovenya’nın diplomatlarının yorumu ise “Avrupa Birliği ve üyeleri, ifade özgürlüğü ve dini özgürlükler ilkelerini uyguluyorlar. Bunlar bizim değer ve geleneklerimizin bir parçası. Avrupa Birliği ve üyeleri, İslam’a saygı gösteriyorlar” oldu.

Gerek karikatürlerin ilk kez yayımlandığı Danimarka gerekse Kuran adlı bir filmin çekildiği Hollanda ise tehdit algılama düzeylerinde bir değişiklik olmadığını dile getirdiler. Danimarkalı yetkililer karikatürlerin yayımlanmasından bu yana Danimarka ve Danimarkalılara yönelik tehdidin en üst düzeyde olduğunun altını çizerlerken Bin Ladin’in son açıklamalarının tehdit algılamasının yeniden değerlendirilmesini gerektirecek bir unsur içermediğinin altını çizdiler. Hollanda ise özellikle sağcı eğilimleriyle tanınan bir politikacı tarafından çekilen Kuran adlı filmin, karikatürlerin yayımladnığı dönemdeki olaylara benzer nitelikte olaylara neden olmasından endişe duyuyor. Hollanda yönetimi bu kaygılarını Avrupa Birliği ve üye ülkelerle de açık bir şekilde paylaşıyor.

Ülkeler bazında tepkiler bu yönde belirginleşirken güvenlik uzmanları ve düşünce kuruluşları daha köşeli açıklamalar yapıyorlar. Bu çevrelerin üzerinde birleştikleri ortak noktayı Avrupa’nın önümüzdeki dönemde El Kaide’nin saldırılarına hedef olma riskinin oldukça yüksek olduğu oluşturuyor. Ancak üzerinde birleşilen bir başka nokta da bu saldırıların çok kısa vadede gerçekleşmeyeceği. Uzmanlar buna gerekçe olarak ise şu ana kadar El Kaide’nin Bin Ladin’in mesajlarının ardından hemen harekete geçtiğini gösteren bir örneğin olmamasını gösteriyorlar.

Papa’yı yeni bir haçlı seferinin lideri olarak göstermenin çok anlamsız olduğunu ancak bunun bazı aşırılar ve Müslümanlar için bir şey ifade edebileceğine dikkat çeken Avrupa Stratejik İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Başkanı Claude Moniquet, bu yaklaşımın Papa’yı hedef haline getirebileceğini söyledi. Uzmanlar mesajların istihbarat birimlerince detaylı bir şekilde incelendiğini belirtirlerken bu mesajların hükümetleri güvenlik önlemlerini daha da artırmaya sevk etmeyeceği görüşündeler. Buna gerekçe olarak ise hedef konumundaki belli başlı ülkelerde güvenlik düzeyinin zaten çok yüksek olması gösteriliyor.XS
SM
MD
LG