Erişilebilirlik

Baykal: 'Demokrasi Tökezlemesi'


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması için başlatılan hukuki girişimi "Türkiye'de demokrasinin tökezlemesi" olarak niteledi ve bundan derin üzüntü duyduklarını söyledi.

CHP Meclis Grubu'nda konuşan Baykal, Türkiye'de, anayasaya ve hukuka saygılı bir demokrasi için mücadele verdiklerini, bu bakımdan herhangibir partinin kapatılmasına karşı olduklarını belirtti.

CHP'nin milli mücadele döneminde işbaşına geldiği halde 1950'de seçimi kaybederek iktidardan uzaklaştığını ve o zamanki Genel Başkan İsmet İnönü'nün bu şekilde seçim kaybederek iktidarı kaybetmekten şeref duyduğunu söylediğini hatırlattı.

Türkiye'de bugün hukukla siyaset arasında bir kriz yaşandığını söyleyen Baykal, bu dönemde, siyaseti hukuka uygun hale getirmek yerine hukuku değiştirmek için yapılacak girişimlere karşı çıkacaklarını bildirdi.

Deniz Baykal, krizin, iktidardaki partinin, Anayasanın ve hukukun laiklikle ilgili ilkelerini ihlal etmesinden kaynaklandığını savundu.

Baykal, Anayasanın laikle ilgili kurallarının, "değiştirilemez" olduğunu belirtti ve Türkiye'nin bugüne kadarki kazanımlarında bu kuralların oynadığı önemli rolün gözardı edilemeyeceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı, bugünkü sorunun, "takiyye" mantığıyla davranarak, Anayasal sistemin "içini boşaltmaya," "laikliği tahribetmeye" çalışan siyasetçilerin "aldatmaca tavrından" kaynaklandığını belirtti.

XS
SM
MD
LG