Erişilebilirlik

17 Mart Amerikan Basınından Özetler


Washington Times AKP hakkında açılan kapatma davasının Türkiye’de bir kriz ortamı yarattığını savunuyor. Haberde, kapatma davasının yanı sıra Başbakan Erdoğan’ı zorlayan diğer gelişmeler de kısaca şöyle sıralanıyor:

"Zor durumdaki Başbakan Erdoğan’ın önünde duran sorunlar, Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin engellenmesinden, Irak’taki Kürt isyancılara karşı düzenlenen operasyonun açık başarısızlığına ve kendi güvenliklerinden endişe eden Almanya’daki Türklerin kaygılarına kadar uzanıyor. Yabancı diplomatlara ve Türk uzmanlara göre, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda süren tartışmalar da siyasi gerginliğe yol açıyor. Laiklik yanlıları, başörtüsüne izin verilmesini İslamcı bir siyasi girişim olarak görüyor. Konu, ana muhalefet partisi CHP tarafından Anayasa Mahkemesine götürülmüş durumda."

Washington Post ise Ermenistan’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Serj Sarkisyan ile seçimde üçüncü olan Artur Bagdasaryan’ın ortak bir makalesine yer veriyor. İki Ermeni politikacı, seçim sonrası yaşanan olaylardan eski cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan’ı sorumlu tutuyor ve siyasi çözüm çağrısında bulunuyor:

"Biz, cumhurbaşkanlığı seçiminde birbirimize rakiptik. Ama şimdi, Ermenistan’daki siyasi krize son vermek için bir araya geldik. Demokraside şiddete yer yoktur. Bu nedenle hala sokaklara dökülme konusunda ısrar edenlerden, bizimle siyasi diyaloga geçmelerini istiyoruz. Ermenistan’ın çözmesi gereken bir çok dış sorunu var. Bunlardan ilki, Dağlık Karabağ’ın denetimi konusunda Azerbaycan’la yaşadığımız sorun, ikincisi ise Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesidir. Bu sorunları ancak halk desteğine sahip bir hükümet çözebilir."

Christian Science Monitor Tibet’te hem Çin yönetiminin hem de Çin işgaline karşı çıkan göstericilerin şiddete başvurmasını eleştiriyor. Gazete, Pekin'den Dalay Lama’yla görüşmelere başlamasını istiyor:

"Pekin Olimpiyatlarından birkaç ay önce, özgürlük yanlılarına gösterilen bu sert tavır, Çin’in dünyadaki imajına zarar verdi. Üstelik bu olaylar tam da Çin’in, Amerika ile insan hakları konusundaki görüşmeleri sürdürme kararının ardından yaşandı. Pekin’in Tibet’e karşı izleyeceği tavır bir sınav niteliği taşıyor. Çin’e Tibet’te barışçıl yöntemler kullanması konusunda yeni bir fırsat daha verilebilir. Ancak zaman hızla azalıyor ve Çin’e karşı güvensizlik giderek artıyor."

Boston Globe Sri Lanka’da Tamil gerillaları ile hükümet birlikleri arasında giderek şiddetlenen çatışmalara dikkat çekiyor. Gazete, bölgedeki insan hakları ihlallerinden dolayı hükümeti sorumlu tutuyor:

"Sri Lanka’da nüfuz mücadelesi yürüten Çin ve Hindistan gibi bölge ülkeleri, Sri Lanka hükümetini eleştirmekten kaçınarak sorunun çözümüne bir katkı sağlamıyor. Sri Lanka’daki çatışmalar siyasi nedenlerden kaynaklanıyor ve bu yüzden siyasi bir çözüm bulunması gerekiyor. Kalıcı bir çözüm için merkezi yönetimin Tamil bölgesine geniş bir özerklik vermesi, belki de ülke bütünlüğü içinde federatif bir yapı kurması gerekiyor. Sorunu askeri yöntemlerle çözmekte ısrarcı olmak, sadece daha fazla kan ve gözyaşına neden olacaktır."

XS
SM
MD
LG