Erişilebilirlik

'Birbirimize Sahip Çıkıyoruz'


Türkiye'de kadının siyasal ve toplumsal alandaki rolü konusunda bir kampanya başlatan sivil toplum kuruluşları, muhafazakar ve liberal birçok kadın örgütünü bir araya getiren bir metni imzaya açtı. Çok yakında kamuoyuna açıklanması beklenen metinde kadınların ortak kamusal alanda buluşması çağrısı yer alıyor.

Kadın örgütlerinin "Birbirimize Sahip Çıkıyoruz" başlığı altında yayınladığı metinde şu sözlere yer veriliyor:

Kol kola yürüyemediğimiz bir "kamusal alan" bizim "kamusal alanımız" değildir!

Bizler inançlı- inançsız, örtünmeyen-örtünen, kadın hak ve özgürlükleri anlayışı içinde "sen varsan ben yokum" demeyen kadınlar olarak;

Başörtülü kadınların; cahil, yobaz, fesat, takiyyeci, fırsatçı, örümcek kafalı gibi sıfatlarla bir "islami robot" imajıyla değerlendirilerek, ırkçı yaklaşımlarla şiddete maruz bırakılmalarına karşı çıkıyoruz. Başörtüsüz kadınların; cinsel meta, teşhirci ya da bir tahrik mekanizması gibi cinsiyetçi yaklaşımlarla değerlendirilmesine karşı çıkıyoruz. Kadınlar arasında yaratılan uçurumların kadınların ezilmesini ve sömürülmesini kolaylaştırdığını biliyoruz. Ve kadınlara uygulanan baskıların üstesinden, ancak barış ortamında, hak ve özgürlüklerin uygulanmasıyla gelinebileceğini düşünüyoruz. Biz her türlü ayrımcılığın ve adaletsizliğin karşısında olan kadınlar, "kadının yeri kocasının dizinin dibi" anlayışıyla bizleri yok sayan, "genel ahlak" düzenlemesiyle ayrımcılık yapan, kadın özgürlüğüne sınırlar getirmek isteyen bir "er meydanı" olarak devletin kadınlara yönelik her türlü yasağını ve baskısını reddediyoruz. Biz kadınlar; birilerinin bedenimizi modernite, laiklik, cumhuriyet, din, gelenek, görenek, ahlak, namus ya da özgürlük adına denetlemesini istemiyoruz.

Bu kadın örgütlerinden biri olan Başkent Kadın Platformu'ndan Hidayet Şefkatli Tuksal, Amerika'nın Sesi'nin Alo Washington programına katıldı. Programda dinleyicilerin de sorularını yanıtlayan Tuksal, kadın üzerinden siyaset yapılmasına karşı olduklarını belirtti.

Özge Övün'ün sunduğu programı yukarıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG