Erişilebilirlik

2007 İnsan Hakları Raporu


Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın 2007 İnsan Hakları Raporu, Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice tarafından kamuoyuna açıklandı. Raporda, özellikle, Sudan, Çin, Pakistan ve Rusya eleştiriliyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 2007 İnsan Hakları Raporunda, “Türkiye’de genel olarak insan haklarına saygı duyulduğu, ancak bazı sorunların giderilmediği” belirtiliyor.

Raporda, 2007 yılında işkence, dayak ve kötü muamele olaylarında artış gözlendiği vurgulanıyor. Güvenlik güçlerinin yasa dışı olarak adam öldürdüğü, bu tür olaylara karışan güvenlik güçleri mensuplarının yargılanması ve cezalandırılmasında yetersiz kalındığı belirtilen raporda cezaevi koşullarının kötü olduğu, gözaltındaki kişilere hemen avukat sağlanmadığı da belirtililyor.

Özellikle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine işaret eden Amerika Dışişleri Bakanlığı Türkiye’de ifade özgürlüğünün kısıtlandığını vurguluyor. İfade özgürlüğünün İnternet üzerinden de kısıtlandığını hatırlatan raporda, Türkiye’de bazı İnternet sayfalarına erişimin yasaklandığı belirtiliyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 2007 İnsan Hakları Raporunda, Türkiye’de, dini azınlıkların ibadet etmesinin, mülkiyet sahibi olmasının ve lider yetiştirmesinin sınırlandırıldığı da öne sürülüyor.

İnsan Hakları Raporunda, Türkiye'de kadına karşı şiddet – özellikle namus cinayeti ve tecavüz – olaylarının ciddi bir sorun oluşturduğu vurgulanıyor.

XS
SM
MD
LG