Erişilebilirlik

Büyükanıt Yine Muhalefeti Eleştirdi


Genelkurmay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a düzenlediği kara operasyonunun yeterince sürdürülmediği ve Amerika'nın baskısıyla sonlandırıldığını öne süren muhalefete bir kez daha sert çıktı.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Deniz Baykal'ın, Türk ordusunun başarılı bir operasyonu 8 günde bitirdiğine inanamadığına ilişkin sözlerini 'hakaret' kabul ettiklerini belirten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TSK'yı hedef alanın karşısında kendisini bulacağını dile getirdi.

Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nin (TMMM) ilkini iki yıl önce gerçekleştirdiği “Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği” sempozyumunun ikincisi bugün başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, konuşması sonrasında gazetecilerin soruları üzerine Kuzey Irak'a 21 Şubat'ta başlayıp 29 Şubat'ta sona eren kara operasyonu konusunda muhalefetle, Genelkurmay Başkanlığı arasında yaşanan polemiği değerlendirdi.


MHP lideri Devlet Bahçeli, TSK'nın Kuzey Irak'a kara operasyonunun 8 günde bitirilmesinin Amerika'nın baskısıyla olduğunda iddia ederken, CHP lideri Deniz Baykal, başarılı bir operasyonun 8 günde bitemeyeceğini, TSK'nın bölgede daha da uzun kalabileceğini öne sürmüştü.

MHP ile CHP'nin bu iddiaları karşısında Genelkurmay Başkanlığı, 4 Mart akşamı internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, TSK'ya 'haksız ve seviyesiz saldırılar' yapıldığını, bu saldırıların Türkiye'ye 'hainlerden daha çok zarar verdiğini' duyurmuştu. Genelkurmay'ın bu açıklamasından hemen sonra CHP ile MHP, 5 Mart'ta yazılı birer açıklama yaparak, Genelkurmay'ın kendilerini 'hainler'le bir tutamayacağını dile getirmişlerdi. CHP'nin açıklamasında "Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız'' ifadesi yer almıştı.

"Başarı Gölgelendi"

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt da, CHP ile MHP'nin yaklaşımını nasıl gördüklerini bugün bir kez daha değerlendirdi. Tartışmalarla Kuzey Irak'a yapılan operasyonun başarısının 'gölgelendiğini' dile getiren Büyükanıt, CHP lideri Baykal'ın değerlendirmelerini 'hakaret kabul ettiklerini', 4 Mart'taki açıklamayı da kendisinin kaleme aldığını söyledi.

Eleştirilerden sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmediğini kaydeden Orgeneral Büyükanıt, "Mehmetçik’e yazık oldu. Ben ona üzülüyorum. Bu tip eleştiriler hainlerin eleştirilerinden daha fazla zarar veriyor" diye konuştu

Taleban'a Dikkat

Büyükanıt, 'terör sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada da Pakistan'ın istikrara kavuşması için bölgeye her türlü yardımın yapılması gerektiğine dikkat çekti. Aksi durumda Taleban tipi bir yapının Pakistan'ı kontrol etmesi ihtimalinin güçleneceğini söyleyen Büyükanıt, "Böyle bir oluşum sonrası dünya ilk defa nükleer güce sahip bir terör örgütüyle karşı karşıya kalacaktır" ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG