Erişilebilirlik

Almanya: Irkçılık Artışı Raporla da Doğrulanıyor


Almanya’nın özellikle doğu eyaletlerinde son yıllarda ciddi biçimde yükselen ırkçılığın göçmenlerin yaşamlarını tehdit eder boyut kazanması, federal hükümetin konuyla ilgili en son raporunda da doğrulandı. Rapora göre, Almanya Avrupa Birliği ülkeleri içinde en çok ırkçı saldırı yapılan ülke.

Son zamanlarda, Türklere ait evlerdeki yangın olaylarıyla ve en son, Alman polisi tarafından dövülerek komaya sokulduğu iddia edilen bir Türk gencinin ölümüyle tekrardan gündeme gelen Almanya’daki ırkçılık olayları, resmi sayılara göre iki Almanya’nın birleşmesinden sonra 2007’de en yüksek oranına ulaştı. Verilere göre geçen yıl Ocak ayından Aralık ayına kadar yaklaşık 20 bin ırkçı suç kayda geçti, bu olaylarda hastanelik olacak derecede yaralananların sayısı 600’ü bularak rekor kırdı.

Söz konusu rakamlar bir önceki yıla kıyasla bazı eyaletlerde yüzde 30’luk bir artış yaşandığını, özellikle Doğu Eyaletlerinde ‘aşırı sağ eğilimli politik sebepleri olan yasadışı olay’ olarak nitelenen suçlarda neredeyse patlama görüldüğünü ortaya koyuyor.

Bu olayların kurbanları başta Türkler olmak üzere, Yahudi, Kuzey Afrikalı ve eski Sovyetler Birliği’nden göçmenlerle ilticacı ve mülteci gibi etnik azınlıklardan oluşuyor. 2006’da Almanya’da gerçekleşen Dünya Futbol Şampiyonası öncesinde benzer bir rapor hazırlayan, şimdiki raporda da imzası olan Eski Federal Hükümet sözcüsü Uwe Karsten Heye, son iki yıl içinde durumun daha da kötüye gittiğini, yetkililerin olaylara sadece seyirci kaldığını ve doğu eyaletlerinde bazı bölgelerin ‘aşırı sağcı ve ırkçıların kurtarılmış bölgeleri’ haline dönüştüğünü bildirdi.

Irkçı çevrelerin yeni bir strateji izlediğini savunan Heye, göçmenlere ait dükkan, lokanta ve büfelere yönelik saldırı ve kundaklama olaylarında büyük artış olduğunu, göçmenlerin bezdirilip, bulundukları özellikle küçük yerleşim merkezlerini terke zorlandıklarını aktardı ve buna örnek olarak geçen Sonbaharda Halle kentinde Hintlilere yönelik linç girişimini gösterdi.

Örgütlü aşırı sağda üye kaybına karşın, ırkçıların artık küçük birimler halinde yaygınlaştığına işaret eden rapor, Federal Hükümetin ve diğer yetkililerin bu olaylar karşısında sessiz kalmasının ve ırkçı saldırılarla ilgili olarak net bir açıklama yapmamasının faili meçhul şiddet olaylarını arttıracağını da öne sürüyor. Yeşiller Partisi milletvekili Bilkay Öney de bu ürkütücü gelişmenin, acil siyasal ve toplumsal tedbirleri zorunlu kıldığını savunuyor.

Resmi sayılara göre, Almanya’da 1990 yılından bu yana en az 130 göçmen ırkçı saldırlar ve kundaklamalar sonucunda yaşamını yitirdi.

XS
SM
MD
LG