Erişilebilirlik

Fransa'da Yerel Seçimler


Fransa’da dün yapılan yerel seçimlerin ilk turunda, muhalefetteki Sosyalist Parti (PS), iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP)’ni büyük iller başta olmak üzere önemli oranda geçti. İlk belirlemelere göre sol yüzde 47, sağ ise yüzde 40 oranında oy aldı. Pek çok büyük ilde, sağ ve solun adayları başa baş sonuç çıkardı. Kesin sonuçlar önümüzdeki pazar günü yapılacak ikinci turdan sonra belli olacak.

Fransa’da 44 milyon seçmenin yüzde 70’inin sandık başına gittiği yerel seçimlerin ilk turu dün yapıldı. İlk belirlemelere göre Yeşiller ile ittifak yapan Sosyalist Parti oyların yüzde 47.5’ini, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi Halk Hareketi Birliği ise yüzde 40’ını aldı. Genel Başkanlığı’nı François Bayrou’nun yaptığı merkez sağın ikinci partisi MoDem yüzde 4.5, aşırı sağ parti Front National ve radikal sol partiler ise yüzde 2 oranında oy aldı.

Seçimlerin yerel bazda kesinleşen sonuçlarına göre, Sosyalist Partili adaylar büyük kentler Rouen ve Alençon’u ilk turda alırken, Toulouse, Rennes, Strasbourg, Lille, Lyon, Caen ve Brest gibi kentlerde de rakiplerine açık arayla önde bitirdiler. Bu kentlerde yapılacak ikinci tur seçimlerde sol adayların kazanması bekleniyor.

Solun önde olmasına rağmen, anketlerin “solun kesin zaferiyle sonuçlanacağını gösterdiği bazı büyük illerde sağ ve sol adaylar dirsek dirseğe sonuçlar elde ettiler. Başkent Paris’i ilk turda alması beklenen Bertrand Delanoe, rakipleriyle arayı açarak liste başına oturdu ancak, ilk turda gereken yüzde 50 orarındaki oy oranını geçemedi. Büyük liman kenti Marsilya’nın sağ eğilimli belediye başkanı Jean-Claude Gaudin, solun adayı Jean-Noël Guérini ile yüzde 40 oranında oy alarak ilk turu başa baş bitirdi.

Toulouse’da belediye başkanı UMP’li Jean-Luc Moudenc ile Sosyalist Parti’nin iddialı adayı Pierre Cohen de yüzde 38 oranında oy alarak yarışta berabere kaldılar. Yerel seçimlerde hükümet üyeleri de yarıştı. Başbakan François Fillon ile bakanlar Jean-François Copé, Eric Woerth, Xavier Bertrand, Luc Chatel, Eric Besson, Jean-Louis Borloo, Valérie Létard, Michèle Alliot-Marie ilk turda seçilmeyi başardılar. Yargılandıktan sonra siyaseten yasaklandığı için Bordeaux Belediye Başkanlığı’nı kaybeden eski başbakanlardan UMP’li Alain Juppe ise kişisel savaşını kazanarak, ilk turda Bordoeux Belediye Başkanlığı’na seçildi.

İlk tur başabaş bitince, liderler mesajlarını ikinci tur için verdiler. Sosyalist Parti Genel Sekreteri François Hollande, sonuçların hükümete ciddi bir uyarı oyduğunu ancak henüz birşeyin kazanılmadığını belirterek, herkesi sandığa sahip çıkmaya çağırdı. Başbakan François Fillon ise muhalefetin yerel seçimleri, genel seçimlere çevirmeye çalıştığına dikkat çekerek, “Solun büyük bir dalgayla geleceği tezi tutmadı. Herkesi önümüzdeki pazar günü sandık başına gitmeye çağırıyorum” dedi. Yarışın bazı bölgelerde başa baş gitmesi, ikinci turun yapılacağı 16 Mart Pazar gününe kadar yaerışın daha da kızışacağına işaret ediyor. İkinci turda, merkez sağın diğer partisi MoDem’in oylarının kime gideceği sonuçlar üzerinde belirleyici olacak.

XS
SM
MD
LG