Erişilebilirlik

Genelkurmay - Muhalefet Gerginliği


Türkiye'de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Kuzey Irak'a düzenlediği kara operasyonunun yeterince sürdürülmediği ve Amerika'nın baskısıyla sona erdiğini öne süren muhalefetle, Genelkurmay Başkanlığı arasındaki tartışma büyüyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Deniz Baykal'ın Türk ordusunun başarılı bir operasyonu 8 günde bitirdiğine inanamadığına ilişkin sözlerini 'hakaret' olarak kabul ettiklerini açıklayıp, bir kez daha muhalefete sert çıkarken, CHP'den Büyükanıt'a, tartışmaların dışında kalması çağrısı geldi.

Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nin (TMMM) ilkini iki yıl önce gerçekleştirdiği “Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği” sempozyumunun ikincisi bugün başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, konuşması sonrasında gazetecilerin soruları üzerine Kuzey Irak'a 21 Şubat'ta başlayıp 29 Şubat'ta sona eren kara operasyonu konusunda muhalefetle, Genelkurmay Başkanlığı arasında yaşanan polemiği değerlendirdi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, TSK'nın Kuzey Irak'a kara operasyonunun 8 günde bitirilmesinin Amerika'nın baskısıyla olduğunda iddia ederken, CHP lideri Deniz Baykal, başarılı bir operasyonun 8 günde bitemeyeceğini, TSK'nın bölgede daha da uzun kalabileceğini öne sürmüştü. MHP ile CHP'nin bu iddiaları karşısında Genelkurmay Başkanlığı, 4 Mart akşamı internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, TSK'ya 'haksız ve seviyesiz saldırılar' yapıldığını, bu saldırıların Türkiye'ye 'hainlerden daha çok zarar verdiğini' duyurmuştu. Genelkurmay'ın bu açıklamasından hemen sonra CHP ile MHP 5 Mart'ta yazılı birer açıklama yaparak, Genelkurmay'ın kendilerini 'hainler'le bir tutamayacağını dile getirmişlerdi. CHP'nin açıklamasında "Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız'' ifadesi yer almıştı.

"Başarı Gölgelendi"

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt da, CHP ile MHP'nin yaklaşımını nasıl gördüklerini bugün bir kez daha değerlendirdi. Tartışmalarla Kuzey Irak'a yapılan operasyonun başarısının 'gölgelendiğini' dile getiren Büyükanıt, CHP lideri Baykal'ın değerlendirmelerini 'hakaret kabul ettiklerini', 4 Mart'taki açıklamayı da kendisinin kaleme aldığını söyledi. Eleştirilerden sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmediğini kaydeden Orgeneral Büyükanıt, "Mehmetçik’e yazık oldu. Ben ona üzülüyorum. Bu tip eleştiriler hainlerin eleştirilerinden daha fazla zarar veriyor" diye konuştu.

CHP'den Yanıt

CHP, Orgeneral Büyükanıt'ın bu sözlerine yanıt vermekte gecikmedi. Gazetecilerin soruları üzerine değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Büyükanıt'ın kendisinin kaleme aldığı metinle muhalefet partilerine 'ağır hakaretlerde bulunduğu'nu öne sürerek, beklentilerinin genelkurmay başkanının bu tartışmaların dışında kalması olduğunu söyledi.

Sınır ötesi operasyonun kısa sürmesinde Amerika'nın etkisi olduğuna inandıklarını yineleyen Özyürek, Büyükanıt'a "Türkiye'de milyonlarca kişinin oyuyla göreve gelmiş olan ana muhalefet partisinin siciliyle, seviyesiyle ilgili söz söylemeye sıfatı ne olursa olsun kimsenin hakkı yok" diye çıkıştı. Amaçlarının TSK'yı küçümsemek olmadığını vurgulayan Özyürek, genelkurmay başkanının yeni açıklamalar yaparak tartışmayı uzattığını söyledi. Özyürek, aslında operasyon konusunu iktidarla tartışmaktan yana olduklarını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG