Erişilebilirlik

'Terörle Çok Boyutlu Mücadele'


Türkiye’de hükümet terörle mücadelede elindeki bütün olanakları kullanmaya kararlı olduğunu bildirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, sadece sınır ötesi operasyonla terör örgütünün bitirilemeyeceğini, terörle mücadelede askeri önlemlerin yanı sıra siyasi, ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

5 Kasım’da Amerika ile bir anlaşma yapıp PKK’yla mücadelede ‘anlık istihbarat paylaşımı’ mekanizmasını devreye sokan hükümet, Kuzey Irak’a 1 Aralık’ta hava operasyonlarını başlatmıştı. Bu operasyonların uzantısı olarak da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 21 Şubat’ta bölgeye düzenlediği sınır ötesi operasyon 29 Şubat’ta sona ermişti.

Terörle mücadele ederken Amerika’nın gösterdiği desteğe sürekli vurgu yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, Amerikan yönetiminin terörle mücadelede askeri operasyonun yanısıra ek önlemlerin de alınması gerektiğine ilişkin görüşlerini gözardı etmedi. Nitekim, Kuzey Irak’a Türk askerinin sınır ötesi operasyonunun başlamasından yalnızca birkaç saat önce toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK), Türkiye’nin Irak’a yakın ilgisinin daha da artırılması, iki ülke diyaloğunun en üst seviyeye çıkarılması kararlaştırılmıştı. Erdoğan’ın terörle mücadelede benimsediği tavrın, askerler tarafından da paylaşıldığı ortadaydı.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) askeri operasyonun Amerika’nın baskısıyla bitirildiğinde ısrar ederken, Genelkurmay Başkanlığı ile ciddi bir polemiğin içine girdiler. Oysa ki aynı dönemde bu polemiğin yanlış olduğunu söyleyip, muhalefeti uyaran hükümet çoktan MGK kararlarını uygulamaya başlamıştı.

Askeri operasyonun bitmesinden hemen bir hafta sonra Irak’ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani Ankara’da ‘en üst seviyede’ ağırlandı. Talabani, askerler de dahil tüm Türk yetkililere Irak’ın yeniden yapılanma sürecine verdikleri destekten ötürü teşekkür ederken, iki ülkenin stratejik ve uzun vadeli ilişkilere sahip olması istediğini dile getirdi. Talabani’yi ‘bir dost’ gibi ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan da, Irak’la ilişkilerde ‘yeni bir sayfa’ açıldığını tüm dünyaya ilan ettiler.

Türkiye’de muhalefetin askeri operasyonla ilgili hem hükümete hem de Genelkurmaya yönelttikleri eleştirilerin dozu artarken, hükümet bu kez dikkatini terörle mücadelede uygulanacak yeni önlemlere çevirdi. Bunun ilk işaretini de Başbakan Erdoğan verdi.

Haftasonunda İzmir’de partisinin kadın kolları kongresine katılan Erdoğan, terörle mücadelenin sadece askeri boyutu olmadığına vurgu yaparken, “Sadece sınır ötesi operasyon yaparak terörü sona erdirmek mümkün değil” ifadesini kullandı. Erdoğan, teröre karşı askeri mücadelenin yanında başarılı siyasi, ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti. Son beş yılda Güneydoğu ve Doğu’da 7.5 milyar doları aşan bir yatırım yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, önümüzdeki beş yılda da Güneydoğu Anadolu Projesi’ni bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Terör Sempozyumu

Ankara’da bu hafta yine terörle mücadeleye ilişkin tartışmaların öne çıkması bekleniyor. Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nin (TMMM) ilkini iki yıl önce gerçekleştirdiği “Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği” sempozyumunun ikincisi 10 Mart günü başlıyor. Sempozyumun açılış konuşmasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt yapacak. İki gün sürecek sempozyumda, "Terörizmle Mücadelede Mevcut Konsept Doktrin ve Yöntemler", "Terörizmle Uluslararası Mücadelede İhtiyaçlar ve Karşılaşılan Problemler", "Terörizmin Sosyo-Psikolojik Boyutu", "Terörizmle Mücadelede Uluslararası Örgütlerin Rolü", "Terörizmle Uluslararası Mücadelenin Hukuki Boyutları" başlıklı oturumların yanısıra "Terörizmle Uluslararası Mücadelede Diğer İşbirliği Alanları" başlıklı başka bir oturum da düzenlenecek.

XS
SM
MD
LG