Erişilebilirlik

Kudüs'te Yahudi Okuluna Silahlı Saldırı


Kudüs’te dindar Yahudilerin eğitim gördüğü bir okula giren silahlı kişi en az sekiz kişiyi öldürdü, 35 kişiyi de yaraladı.

İsrail polisi kalaşnikoflu saldırganın olay yerinde öldürüldüğünü açıkladı. Lübnan’da yayın yapan Hizbullah’a ait el Manar televizyonu, saldırıyı daha önce adı duyulmayan, ‘İmad Mugniye Şehitleri’ adlı örgütün üstlendiğini duyurdu. İmad Mugniye, geçen ay Şam’da bomba yüklü bir araçta ölen Hizbullah lideriydi.

Kudüs’teki saldırı, Gazze’de artan şiddet olaylarını izliyor. Hamas’ın İsrail’e füze saldırıları ve karşılığında İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonlarda, yüzden fazla kişi hayatını kaybetti.

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü, Kudüs’teki saldırının barış umutlarını suya düşürdüğünü söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da saldırıyı kınadı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı da Kudüs’teki silahlı saldırıyı kınarken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bölgede artan şiddet olaylarını değerlendirmek üzere acil toplantıya çağrıldı.

'Saldırgan Filistinli'

Kudüs'te akşam saatlerinde yaşanan saldırının şoku halen devam ediyor.Kudüs'ün batısında Kiryat Moşe semtinde dini eğitim veren bir yuksekokula akşam saatlerinde giren Filistinli terörist içinde 80 kişinin bulunduğu okulun kütüphanesinde ateş açtı. Filistinli terörist dahil 9 kişinin olay yerinde öldüğü saldırıda 10'dan fazla kişi de yaralandı. Polis sözcüsü Mickey Rosenfeld saldırganın kalaşnikof marka silah taşıdığını ve olay yerinde öldürüldüğünü açıkladı.

Saldırı yerine 50 adet ambulans yollandı polis ambulansların en kısa yollardan hastanelere ulaşabilmesi için Kudüs'te pek çok ana yolu trafiğe kapattı. Polis kaynaklarına göre saldırıda 500 kurşun sıkan teröristin okula nasıl girebildiği hakkında halen net bir açıklama yapılmış değil. Saldırıdan hemen sonra kırmızı alarma geçirilen İsrail ordusu da Batı Şeria'dan Kudüs e giden tüm yollarda kontrol noktaları kurdu.

Saldırının sorumlulugunu üstlenen grup hakkında da çelişkili haberler geliyor.İlk olarak El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın sorumlu olduğunu duyuran İsrail medyası kısa süre sonra sorumlu olarak adı duyulmamış bir Arap- İsrail ortak terör örgütü olduğu öne sürülen "Özgur Celile Tugayları "adlı grubu gösterdi. İsrail medyasına göre bu grup daha öncede terör saldırıları düzenledi ve Hizbullah'a yakınlığı ile biliniyor. Kudüs polisi saldırganın Doğu Kudüs'te yaşayan ve İsrail kimliği taşıyan bir Filistinli olduğunu duyurdu. Saldırı sonrasında Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas bir kınama açıklaması yayınlarken Gazze nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas saldırıyı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Hamas liderleri bu tür saldırıların artarak devam edeceğini söyledi. Gazze de halk da saldırı sonrasında sokaklara çıkarak sevinç gösterileri düzenledi.

XS
SM
MD
LG