Erişilebilirlik

Talabani Ankara'ya Gidiyor


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türk ordusunun Kuzey Irak’a kara operasyonunu başlattığı 21 Şubat günü Ankara’ya davet ettiği Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Ankara’nın konuğu oluyor. Beraberindeki beş bakan ve eşi Hiro Hatun’un kendisine eşlik edeceği Talabani, Ankara’da ‘en üst seviyede’ ağırlanacak. Ziyarette, Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı Amerika, Türkiye ve Irak üçgenindeki işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin çalışmaların öne çıkması bekleniyor.

Türkiye’nin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde kendisine “Çankaya Köşkü’ne ziyaret” ambargosu uygulanan Irak’ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak 7 Mart günü Ankara’da olacak. Talabani Ankara’da gerçekleştireceği temaslarla Türkiye-Irak ilişkilerinde ‘yeni bir dönemin’ başladığını da göstermiş olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’a kara operasyonunu başlattığı 21 Şubat günü Talabani’yi Ankara’ya davet eden Cumhurbaşkanı Gül, ziyarette ‘en üst düzeyde protokol’ uygulanması için de Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve tüm emniyet birimlerini harekete geçirdi. Gül’ün misafiri olarak eşi Hiro Hatun’la birlikte Çankaya Köşkü içinde yabancı devlet başkanları için tahsis edilen Camlı Köşk’te kalacak Talabani’nin ziyaretinde yoğun güvenlik önlemleri göze çarpacak.

Ziyaretin, devlet başkanlarının Çankaya Köşkü’nde askeri törenle karşılanıp, onurlarına 21 pare top atışının yapıldığı ‘resmi ziyaret protokolü’ çerçevesinde değil de ‘çalışma ziyareti protokolü’ çerçevesinde gerçekleşmesi için Ankara’da tüm hazırlıklar tamamlandı. Adına ‘çalışma ziyareti’ dense de konuğunu ‘en üst seviyede’ ağırlamak isteyen Cumhurbaşkanı Gül, 7 Mart akşamı Çankaya Köşkü’nde görüşmeler tamamlandıktan sonra Celal Talabani ve beraberindekilerin onura geniş kapsamlı bir yemek verecek. Eşsiz gerçekleştirilecek yemeğe Ankara’daki tüm Arap büyükelçilerinin de katılması planlanıyor. First lady Hayrünnisa Gül de, Talabani’nin eşi Hiro Hatun onuruna aynı saatlerde bir başka akşam yemeği düzenleyecek. Ankara’da Anıtkabir’i de ziyaret edecek Talabani, Başbakan Tayyip Erdoğan’la da biraraya gelecek.

Talabani’nin Ankara’ya davet edilmesi konusunda 21 Şubat günü toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) da görüş birliğinin sağlandığı belirtiliyor. Bu görüş birliğinde Talabani’nin PKK’yı, Amerika Başkanı George Bush gibi ‘ortak düşman’ olarak değil de, “Hepimizin başımızın belası” olarak tanımlamış olmasının etkin rol oynadığı kaydediliyor. Talabani’nin, ziyaretinde kendi iç kamuoyuna dönük mesajlar da verebileceğini hesaplayan Türk diplomatik kaynaklar, bu mesajların ‘normal karşılanması gerektiğini’, bu mesajlardan çok Talabani’nin Türk yetkililerle özellikle terörle mücadele konusunda işbirliğine gidecek olmasının dikkate alınmasını istiyor.

Yoğun İşbirliği

Ankara, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki kara operasyonunun tamamlandığı 29 Şubat’ın hemen ertesinde konuk edeceği Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin ziyaretinde iki ülke ilişkilerinde ‘yeni açılımlara’ gitmeyi de hedefliyor. Bu açılımların başında Kerkük’ün ‘özel bir statü’ye sahip olması koşuluyla Irak yönetimi ile uzun vadede her konuda işbirliği öngörülüyor. Ankara’nın öngörüsü bu işbirliğinin Kürtlerle de sağlanmasını içeriyor. Irak Anayasası’nı tanıyan Ankara, en kısa zamanda Basra’ya da bir başkonsolosluk açmayı planlıyor.

Talabani’nin ziyaretinde terörle ortak mücadelede atılabilecek yeni adımların belirlenmesinin yanısıra Türk işadamlarının Irak’ta yapacağı yeni yatırımlar ve iki ülke arasındaki ticaret ilişkileri de masaya yatırılacak. Talabani’nin, beraberinde getireceği su, sanayi, maliye, petrol ve güvenlik bakanlarıyla birlikte Ankara’yla yeni işbirliği anlaşmaları imzalaması da bekleniyor. Talabani ile beraberindeki heyetin Cumartesi akşam saatlerinde Ankara’dan ayrılması planlanıyor.

XS
SM
MD
LG