Erişilebilirlik

'Irak'ta İlerleme Sağlamak Güç'


Amerika’nın Irak’taki kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, ilerleme sağlamanın ve bunu korumanın güç olduğunu söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Petraeus, Irak’a gönderilen ek kuvvetin güvenlik açısından yararlı olduğunu, ancak bunu “başarı” ya da “zafer” şeklinde niteleyemeyeceğini belirtti.

Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin Petraeus’tan sonra ikinci en üst düzey yetkilisi General Raymond Odierno, İran’ın aşırı uçlara ve direnişçilere sağladığı desteğin kaygı yarattığını vurguladı. İran, direnişçilere silah sağladığı iddiasını reddediyor.

Bu arada, Irak ordusuna ait bir helikopter, ülkenin kuzeyinde düştü. Helikopterde, aralarında bir Amerikan askerinin de bulunduğu sekiz kişi öldü.

Rus yapımı helikopterin enkazı Beyci kasabası yakınlarında bulundu. Helikopterin Musul’un güneyinde kötü hava koşullarından dolayı düştüğü sanılıyor.

Öte yandan Irak Başbakanı Nuri el Maliki, kaçırılan Keldani kilisesi başpiskoposunun bulunması için daha fazla çaba gösterilmesini istedi. Başpiskopos Pavlos Faraj Rahho, Cuma günü Musul’da kaçırılmış, üç yardımcısı da silahlı çatışmada öldürülmüştü.

XS
SM
MD
LG