Erişilebilirlik

'Askeri Gerekçelere Dayanarak Çekildik'


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Irak'tan çekilme kararının askeri gerekçelere dayanarak alındığını söyledi. Milliyet gazetesine demeç veren Büyükanıt, "Hiç kimsenin çekil mekil dediği yok. Bu tamamen askeri gerekçelerle alınmış bir karardır" diye konuştu.

Çekilme kararının Amerika Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara'ya gelmesinden önce verildiğini söyleyen Büyükanıt, dış baskılar nedeniyle çekildikleri yönündeki iddiaları reddetti.

Bir hafta süren kara harekatında 240 terörist öldürüldü; 24 asker hayatını kaybetti. Operasyonlarda 400'ün üzerinde lojistik hedef vuruldu.

ABD: 'İşbirliği Sürüyor'

Beyaz Saray sözcülerinden Gordon Johnroe, Türkiye’nin kara harekatının belli hedefler doğrultusunda ve nispeten kısa sürdüğünü söyledi. Sözcü, PKK terör örgütüne karşı Türkiye, Amerika ve Irak arasında işbirliğinin süreceğini de tekrarladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Johndroe, "PKK terörden vazgeçmezse, Türkiye, Amerika ve Irak gelecekte de PKK’nın peşinden gidecektir" diye konuştu.

Dışişleri: 'Türkiye'nin Kararı'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de Türkiye’nin çekilme kararını askeri değerlendirmelere dayanarak aldığını, Amerika’nın açıklamalarının etkili olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, Irak’la Türkiye arasında işbirliğinin sürmesini teşvik ettiklerini; bölgesel yetkililerle görüşme konusunda bir tavsiyeleri bulunmadığını belirtti.

Casey, PKK’nın Türkiye, Amerika ve Irak’a karşı tehdit oluşturmaya devam ettiğini ve bu konuda işbirliğinin süreceğini belirtti.XS
SM
MD
LG