Erişilebilirlik

Obama - Clinton Tartışması


Demokrat partili başkan aday adayları Senatör Hillary Clinton ve Senatör Barack Obama dün katıldıkları bir tartışma programında Irak savaşı, sağlık reformu ve uluslararası ticaret konularında görüşlerini bir kez daha halka anlattı.

Barack Obama, Irak savaşının başlatılmasında Başkan Bush’a destek verdiği için Clinton’ı eleştirdi. Hillary Clinton da eleştiriyi kabul ederek, bu konuda hatalı olduğunu söyledi.

Gelecek haftaki Ohio ve Teksas önseçimleri öncesinde düzenlenen açık oturumda taraflar birbirlerini karalama kampanyası yürütmekle suçladı.

Adaylar birbirlerini Amerika, Kanada ve Meksika arasında imzalanmış olan serbest ticaret anlaşması NAFTA’yı desteklemekle de suçladı. Her iki politikacı da seçilmeleri halinde anlaşmayı yeniden müzakereye açacaklarını kaydetti.

Hillary Clinton, Barack Obama’yı, başkan seçilmesi halinde demokratik olmayan ülke liderleriyle önkoşulsuz görüşmeye hazır olduğunu söylediği için de eleştirdi. Clinton, bu açıklamanın Obama’nın başkanlık görevini üstlenmeye hazır olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Kamuoyu yoklamaları Clinton’ın Ohio’da önde gittiğini ancak Teksas’ta iki liderin başabaş olduğunu gösteriyor.

Ulusal çapta yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre ise Obama, rakibi Clinton’ı yüzde 16 farklı geride bırakıyor.

XS
SM
MD
LG