Erişilebilirlik

'İsrail'le Güvenlik İşbirliği 1980'lere Uzanıyor'


Türkiye bu yıl 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayacak İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olmasına rağmen, iki ülke arasındaki ilişkiler, ancak 1990’lı yılların ortalarında stratejik önem kazanmaya başladı. Bununla birlikte iki ülke arasında, güvenlik düzeyinde ilişkilerin 1980’li yılların başına uzandığı belirtiliyor. Amerikan Yahudi Komitesi Stratejik Çalışmalar Direktörü Barry Jacobs, Washington’da katıldığı bir mini-konferansta Türk-İsrail ilişkilerini ve Amerika’nın rolünü değerlendirdi.

Türkiye 1990’lı yılların başında İsrail’le ilişkisini büyükelçilik düzeyine çıkardı. Ardından Amerika’daki Yahudi lobileri de gerek iki ülke arasındaki bu ilişkiyi pekiştirmek, gerekse Türkiye’nin çıkarlarını Amerikan Kongresi’nde korumak amacıyla faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Bu kuruluşlardan Amerikan Yahudi Komitesi üyesi Barry Jacobs, aynı zamanda eski bir diplomat. Jacobs 1982’de Telaviv’deki Amerikan Büyükelçiliği’nde görev yaparken İsrail ordusu Lübnan’ı işgal etti. Barry Jacobs dün Washington’daki konuşmasında İsrail ordusunun 1982’de Bekaa Vadisi’ne girdiğini, bölgedeki militan ve terörist kamplarını temizlediğini belirti. Jacobs operasyonu izleyen aylarda, Bekaa Vadisi’nde eğitim kampı bulunan Ermeni terör örgütü ASALA’nın da faaliyetlerinin kesildiğini kaydetti.

Barry Jacobs, İsrail ordusunun Bekaa Vadisi’ndeki ASALA eğitim kampını doğrudan temizleyip temizlemediğini ya da militanların kendiliklerinden kampı terkedip terketmediğini bilmediğini söyledi. Ancak Jacobs, İsrail ordusunun Lübnan’a girmesini ve Bekaa Vadisi’ni temizlemesini izleyen yaz aylarında ASALA’nın faaliyetlerinin durduğunu belirtti. Jacobs, “Türk ve İsrail güvenlik kuvvetleri arasında çalışma düzeyindeki işbirliğini güçlendiren başlangıçlardan biri bu olaydı,” diye konuştu.

Amerikan Yahudi Komitesi adlı kuruluşun üyelerinden Barry Jacobs Washington’da, Rumi Forum’un toplantısında yaptığı konuşmada Amerika’daki Yahudi lobilerinin Türkiye’ye yaklaşımını da değerlendirdi. Türk ordusunun özellikle 1974’de Kıbrıs’a çıkmasının ardından Amerikan Kongresi’ndeki güçlü Rum ve Ermeni lobilerinin baskısı altında kaldığını hatırlatan Jacobs, Ankara’nın İsrail’le ilişkisini güçlendirmesinin ardından Yahudi lobilerinin de Türkiye’nin bir tür sözcülüğünü üstlendiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG