Erişilebilirlik

ABD'de Ev Fiyatlarındaki Düşüş Sürüyor


Amerika’da ev fiyatları geçen yıl büyük oranda düşüş gösterdi. Emlak sektöründeki krizden etkilenmeyen eyalet hemen hemen yok gibi. Daha çok emeklilerin yaşadığı Florida’da bile ev sahipleri yaşanan krizden şikayetçi.

Amerika’da emlak sektöründe yaşanan kriz son 30 yılın en kötü bunalımı. Ev sahipleri aylık taksitlerini ödeyemez hale geldi. Maliye Bakanı Henry Paulson soruna çözüm bulmak için federal hükümetin hazırladığı programı açıklarken şöyle konuştu: “Sorumluluk sahibi olan ancak ödemelerini yapamayan ev sahiplerine yardımcı olmak için her çabayı gösteriyoruz.”

Program çerçevesinde yüzbinlerce ev sahibi önümüzdeki 5 yıl süresince faiz oranlarını aynı seviyede tutmaya hak kazanabilecek. Ukrayna kökenli Amerikalıların yoğunlukta olduğu North Port’ta daha fazla yardıma gerek olabilir. Bir çok yeni evin inşa edildiği North Port’ta ev fiyatları 2000-2005 yılları arasında iki kat arttı. Ancak son krizle ev fiyatları yüzde 30 oranında düştü. Sarasota Herald Tribune gazetesi muhabiri Stephen Frater bu spekülatif balonun havasının çabuk söndüğünü söylüyor. Frater, “Yapımı yarım kalmış yüzlerce ev ve boş arazi var. Kent merkezi diye birşey yok. Düzensiz yapılaşma yüzünden altyapı sorunu da baş gösterdi,” diye konuşuyor.

Yapımı bitmemiş evler alıcıları korkutuyor ve fiyatların daha da düşmesine neden oluyor. Ev sahibi Harry Bourne emlak piyasasının ölü olduğunu söylüyor. Bourne, evini şu anda satmak istese 10, 15 bin dolar zarara gireceğini, dolayısıyla satmak yerine elinde tutmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Harry Bourne şanslı çünkü istikrarlı bir işi var ve aylık ödemelerini düzenli bir şekilde yapabiliyor. Jimmy Claydon ise evini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Claydon’a göre birçok kişinin borcu, evlerinin değerinden daha fazla. Bu nedenle de evlerini satmaları mümkün değil. Claydon, bu kişilerin ya evlerini tutmak ya da hacize razı olmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Fiyatların düşmesiyle North Port’ta sinirler geriliyor. Stephen Frater ev fiyatlarının normal düzeye gelmesinin aylar sürebileceğini söylüyor. Bankaların el koyduğu evler çoğu kez açık artırmayla satılıyor. Uzmanlar Amerika’da emlak krizinin 2009 yılına kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG