Erişilebilirlik

Pakistan'da Koalisyon Hükümeti İçin Anlaşma


Pakistan’da Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in partisini yenilgiye uğratarak seçim zaferi kazanan iki muhalefet partisinin liderleri koalisyon konusunda anlaştı.

Pakistan Halk Partisi lideri Asıf Ali Zerdari ile Müslüman Birliği lideri Navaz Şerif, dün İslamabad’da yaptıkları ortak basın toplantısında, birlikte bir ulusal uzlaşma hükümeti kurarak ortak çalışacaklarını açıkladı.

Suikasta uğrayan eski Başbakan Benazir Butto’nun eşi Ali Zerdari, Şerif ile birlikte Pakistan’ın parlamentosunu ve demokrasisini güçlendirmek için çalışacaklarını söyledi. Navaz Şerif de Müşerref’in olağanüstü hal ilan ettiği Kasım ayında görevden alınan Anayasa Mahkemesi üyelerini yeniden göreve getireceklerini belirtti.

Pakistan’da dün çok sayıda hukukçu Anayasa Mahkemesi yargıçlarının göreve iadesini isteyen gösteriler düzenledi.

ABD Pakistan'ın Yeni Hükümetiyle Çalışmaya Hazır

Amerika Pakistan’ın yeni hükümeti ve Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, Bush yönetiminin, Pakistan’da yeni başbakanla ve artık sivil olan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ile birlikte çalışacağını söyledi.

Washington ayrıca Müşerref’in partisinin yenilgiyi kabul etmesinin ardından Başkan Bush’un Pervez Müşerref’i telefonla aradığını doğruladı. Ancak Beyaz Saray sözcüsü, Bush’un Müşerref ile ne görüştüğünü açıklamadığını söyledi.

Müşerref, küresel terörle mücadelede Amerika’nın en yakın müttefiklerinden biri olarak görülüyor. Müşerref’in siyasi geleceğiyle ilgili soru işaretlerinin oluşması üzerine Bush yönetimi, yeni Pakistan hükümetinin terörle mücadelede aynı kararlı tavrı göstermesini umduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG