Erişilebilirlik

Pakistan'da Koalisyon Görüşmeleri Başlıyor


Pakistan’da Pazartesi günü yapılan seçimlerden zaferle çıkan iki partinin liderleri bugün koalisyon görüşmelerine başlıyor.

Öldürülen eski Başbakan Benazir Butto’nun eşi ve Pakistan Halk Partisi’nin lideri Asıf Zerdari’yle Pakistan Müslüman Birliği’nin lideri Navaz Şerif, İslamabad’da biraraya gelecek.

Bu arada Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, muhalefetin seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanmasının ardından, ülkenin “uyumlu bir koalisyona” ihtiyacı olduğunu bildirdi. Müşerref, “Wall Street Journal” gazetesine verdiği demeçte siyasi birlik çağrısında bulundu.

Eski Başbakan Navaz Şerif dahil bazı muhalefet üyeleri, Müşerref’i istifaya çağırmıştı. Ancak Müşerref, açıklamasında istifayı düşünmediğini belirterek Pakistan’a istikrarlı bir demokratik yönetim getirmek için çalışacağını vurguladı.

Zerdari de Müşerref döneminde parlamentonun kısılan yetkilerini yeniden tesis edeceklerini bildirdi.

Öte yandan gözaltındaki avukat Aitzaz Ahsan, Müşerref’in geçen Kasım’da olağanüstü hal ilan ederken azlettiği yargıçlar 9 Mart’a kadar görevlerine iade edilmezse, protesto gösterilerinin yeniden başlayacağını söyledi.
XS
SM
MD
LG