Erişilebilirlik

Obama'ya Bir Sendikadan Daha Destek


Demokrat Parti başkan aday adaylarından Senatör Barack Obama, Amerika’nın en etkili işçi sendikalarından ‘Teamsters Sendikası’nın desteğini aldı.

Büyük ölçüde kamyon şoförlerini temsil eden Teamsters Sendikası’nın 1 milyon 400 bin üyesi var. Sendika Başkanı Jim Hoffa, Obama’nın işçilerin durumundan anladığını söyledi.

Önceki gün Hawaii ve Wisconsin eyaletlerinde zafere ulaşan Obama, böylece son 10 eyalette yapılan önseçimleri kazanmış oldu.

Obama’nın rakibi New York Senatörü Hillary Clinton ise tüm umudunu 4 Mart tarihinde yapılacak olan Teksas ve Ohio önseçimlerine bağlamış durumda. Eski Başkan Bill Clinton da, eşinin bu önseçimleri kazanması gerektiğini söyledi.

Clinton ve Obama bu akşam Texas eyaletinde bir tartışma programına katılacak.

Cumhuriyetçi Parti tarafındaysa, Arizona Senatörü John McCain’in partisinin adaylığını kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son Durum

Cumhuriyetçi Parti tarafında bugüne kadar 36 eyalette önseçim yapıldı. Cumhuriyetçi Parti başkan adayları arasında Arizona Senatörü John McCain açık ara birinci durumda ve partisinin adaylığını kazanması bekleniyor. Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’nin adaylığına son vermesinden sonra eski Arkansas Valisi Mike Huckabee ikinci durumda. Adaylığını sürdüren Texas Milletvekili Ron Paul üçüncü, ancak şu ana kadar herhangi bir önseçimde başarıya ulaşabilmiş değil.

Adayların şu ana kadar kazandığı önseçimler şöyle:

Arizona Senatörü John McCain: Arizona, California, Connecticut, Delaware, Florida, Güney Carolina, Illinois, Maryland, Missouri, New Hampshire, New Jersey, New York, Oklahoma, Virginia, Washington eyaleti, başkent Washington, Wisconsin.

Eski Arkansas Valisi Mike Huckabee: Alabama, Arkansas, Batı Virginia, Georgia, Iowa, Kansas, Louisiana, Tennessee.

Demokrat Parti tarafında bugüne kadar 37 eyalette önseçim yapıldı. Demokrat Partili başkan adayları arasında New York Senatörü Hillary Clinton ve Illinois Senatörü Barack Obama başa baş gidiyor. Alaska Senatörü Mike Gravel, adaylığını sürdürüyor, ancak herhangi bir önseçimi kazanabilmiş değil.

Adayların şu ana kadar kazandığı önseçimler şöyle:

Illinois Senatörü Barack Obama: Alabama, Alaska, Colorado, Connecticut, Delaware, Georgia, Güney Carolina, Hawaii, Idaho, Illinois, Iowa, Kansas, Kuzey Dakota, Louisiana, Maine, Maryland, Minnesota, Missouri, Nebraska, Utah, Virginia, Washington eyaleti, başkent Washington, Wisconsin.

New York Senatörü Hillary Clinton: Arizona, Arkansas, California, Florida, Massachusetts, Michigan, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Nevada, Oklahoma, Tennessee.

Clinton'un zafere ulaştığı Florida ve Michigan eyaletlerinde yapılan önseçimler sayılmayacak. Bu eyaletler Demokrat Parti’nin önseçim kurallarına uymadığı gerekçesiyle, Ağustos ayında yapılacak Kurultayda Michigan ve Florida eyaletlerinden delege kabul edilmeyecek.

XS
SM
MD
LG