Erişilebilirlik

Müşerref: 'Uyumlu Koalisyona İhtiyaç Var'


Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref, muhalefetin seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanmasının ardından ülkenin “uyumlu bir koalisyona” ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Müşerref, Amerikan “Wall Street Journal” gazetesine verdiği demeçte siyasi birlik çağrısında bulundu.

Eski başbakan Nevaz Şerif dahil bazı muhalif politikacılar, Müşerref’i istifaya çağırmıştı.

Ancak Müşerref, açıklamasında istifayı düşünmediğini belirterek Pakistan’a istikrarlı bir demokratik yönetim getirmek için çalışacağını vurguladı.

Öteyandan gözaltındaki avukat Aitzaz Ahsan, Müşerref’in geçen Kasım'da olağanüstü hal ilan ederken azlettiği yargıçlar 9 Mart’a kadar görevlerine iade edilmezse protesto gösterilerinin yeniden başlayacağını söyledi.

Benazir Butto’nun eşi Asai Ali Serdari, Pakistan Halk Partisinin, Nevaz Şerif’in partisi ile koalisyon hükümeti kurmaya çalışacağını bildirdi. İki parti liderinin yarın İslamabad’da biraraya gelmeleri bekleniyor.

Başkan Bush Pakistan’da kurulacak yeni hükümetin Amerika’nın müttefiki olmasını istediğini söyledi. İki ülkenin ortak çıkarları bulunduğunu vurgulayan Bush Pakistan’ın küresel teröre karşı işbirliğini sürdüreceğinden emin olduğunu belirtti.

Başkan, parlamento seçimlerinin adil bir şekilde yapılmasından Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in sorumlu olduğunu da savundu.

Bu arada seçim sürecini yerinde izleyen bazı Amerikalı senatörler gibi Avrupa Birliği gözlemcileri de seçimlerde hile yapılmadığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG