Erişilebilirlik

Küba'da Fidel Castro Dönemi Sona Erdi


Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, devlet başkanlığı ve baş komutanlıktan çekildiğini açıkladı.

Komünist Parti organı “Granma” gazetesinin İnternet sitesinde Castro’nun kısa bir mektubu yayınlandı.

Castro, mektubunda, sağlık durumu nedeniyle devlet başkanlığından ayrıldığını ve görev tekrar kendine teklif edilse de kabul etmeyeceğini belirtiyor.

81 yaşındaki Castro, bir buçuk yıl önce bağırsak ameliyatı olmuştu. Başkanlık görevine o zamandan beri erkek kardeşi Raul vekalet ediyor.

Ameliyatından beri halk arasına çıkmayan Castro, halkla temasını gazetelere yazdığı yazılarla sürdürüyordu.

1959 yılında Batista rejimini devirerek iktidarı ele geçiren Castro dünyanın en uzun süre görev yapan liderlerden biriydi.

Başkan Bush, Afrika gezisi sırasında yaptığı açıklamada Castro’nun istifasının, Küba’da demokrasiye geçiş yolunu açması umudunu dile getirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte ise istifaya rağmen 1962 yılından beri Küba’ya uygulanan Amerikan ambargosunun yakın gelecekte kalkmasını beklemediğini söyledi.

Batılı Liderlerden Olumlu Tepki

Batılı liderler, Castro’nun görevi bırakma kararından memnun olduklarını ve bunun Küba’da siyasi değişim yaratmasını umduklarını bildirdi.

İngiltere’de yapılan başbakanlık açıklaması, Küba’da demokrasiye barışçı bir şekilde geçme fırsatı oluştuğunu bildirdi. Açıklamada, değişimin Küba halkına bağlı olduğu da belirtiliyor.

İspanya’nın Latin Amerika’dan sorumlu bakanı Trinidad Jimenez de Fidel Castro’nun kardeşi Raul’ün vaadettiği reformları daha verimli bir şekilde yerine getirebileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG