Erişilebilirlik

Tadiç Güvenlik Konseyi'ni Uyardı


Amerika ve büyük Avrupa devletleri Kosova’yı tanıdı. Başkan Bush Kosova Devlet Başkanı Fatmir Seydiu’ya gönderdiği mektupta, Kosova halkını kutladı. Başkan, Kosova halkının demokrasi ve özgürlüğe bağlılığını memnuniyetle karşıladığını söyledi ve diplomatik ilişkileri başlatacağını kaydetti.

Dışişleri bakanı Condoleeza Rice da, Kosova halkını gerçekleşen bu “tarihi olay” nedeniyle kutladı. Rice, Kosovalı Arnavutların, azınlık haklarına saygı duyulacağı yolundaki açıklamasını ve belirli bir süre için uluslararası gözetimi kabul etmelerini memnunlukla karşıladı.

Avrupa Birliği ülkelerinden Kosova’yı ilk tanıyan Fransa oldu. Fransa’yı hemen İngiltere, Almanya ve İtalya izledi. Üye 27 ülkeden, Yunanistan, Kıbrıs Rum yönetimi, Bulgaristan, Romanya, İspanya ve Slovakya, Kosova’nın bağımsızlığına karşı çıkıyor.

Kosova’nın bağımsızlık ilanına karşı Sırbistan’ın çabaları devam ediyor. Sırbistan devlet Başkanı Boris Tadiç, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’dan Kosova’nın bağımsızlık ilanını geçersiz saymasını istedi. Tadiç, bağımsızlığın Sırbistan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini belirtti. Sırp lider Güvenlik Konseyi üyelerine tercüman aracılığıyla seslendi:

“Dünyanın dört bir tarafında birçok Kosova’lar daha var... Hepsi Kosova’nın attığı adımı ve kabulünü bekliyor. Sizleri mevcut çatışmaların tırmanabileceği, eski defterlerin yeniden açılabileceği ve yenilerinin ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyorum.”

Boris Tadiç, hükümetinin, müzakereler yoluyla barışçı bir çözümden yana olduğunu ve güç kullanmak taraftarı olmadığını yineledi. Güvenlik Konseyi üyeleri Rusya ve Çin, Sırbistan’a destek verdi. İki ülke Kosova’nın bağımsızlığını tanımanın dünya çapında ayrılıkçı hareketlere güç vereceği uyarısında bulundu. Ancak BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Sırbistan, Çin ve Rusya’nın karşı talebine rağmen Kosova’nın bağımsızlığını geçersiz ilan etmedi.

“Kosova’nın bağımsızlık ilanı birçok ülke tarafından tanındı. Devletleri ancak devletler tanıyabiliyor, BM Genel Sekreterliği değil.”

Ban Ki-Moon, Kosova’nın bağımsızlık ilanının yasa dışı olup olmadığını söylemenin kendisine düşmediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG