Erişilebilirlik

Baba Bush McCain'e Destek Verdi


Eski Başkan George Bush, Cumhuriyetçi Partinin adaylarından Senatör John McCain’i desteklediğini açıkladı.

Bush, Texas’da yaptığı açıklamada, Başkanlık için gerekli özelliklere en çok McCain’in sahip olduğunu söyledi.

Demokrat partinin adaylarından Senatör Barack Obama ise dün, geçen ay yarışmadan çekilen eski rakibi John Edwards’la görüştü. Eski Senatör Edwards, Hillary Clinton’ı mı yoksa Obama’yı mı destekleyeceğini henüz açıklamadı.

Obama, şu anda, Senatör Hillary Clinton karşısında yarışı çok az farkla önde götürüyor. Ancak Hillary Clinton, 4 Mart’ta Texas ve Ohio’da yapılacak önseçimlerde arayı kapatacağını umuyor.

Son Durum

Cumhuriyetçi Parti tarafında bugüne kadar 35 eyalette önseçim yapıldı. Cumhuriyetçi Parti başkan adayları arasında Arizona Senatörü John McCain açık ara birinci durumda ve partisinin adaylığını kazanması bekleniyor. Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’nin adaylığına son vermesinden sonra eski Arkansas Valisi Mike Huckabee ikinci durumda. Adaylığını sürdüren Texas Milletvekili Ron Paul üçüncü, ancak şu ana kadar herhangi bir önseçimde başarıya ulaşabilmiş değil.

Adayların şu ana kadar kazandığı önseçimler şöyle:

Arizona Senatörü John McCain: Arizona, California, Connecticut, Delaware, Florida, Güney Carolina, Illinois, Maryland, Missouri, New Hampshire, New Jersey, New York, Oklahoma, Virginia, Washington eyaleti, başkent Washington.

Eski Arkansas Valisi Mike Huckabee: Alabama, Arkansas, Batı Virginia, Georgia, Iowa, Kansas, Louisiana, Tennessee.

Demokrat Parti tarafında bugüne kadar 35 eyalette önseçim yapıldı. Demokrat Partili başkan adayları arasında New York Senatörü Hillary Clinton ve Illinois Senatörü Barack Obama başa baş gidiyor. Alaska Senatörü Mike Gravel, adaylığını sürdürüyor, ancak herhangi bir önseçimi kazanabilmiş değil.

Adayların şu ana kadar kazandığı önseçimler şöyle:

New York Senatörü Hillary Clinton: Arizona, Arkansas, California, Florida, Massachusetts, Michigan, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Nevada, Oklahoma, Tennessee.

Illinois Senatörü Barack Obama: Alabama, Alaska, Colorado, Connecticut, Delaware, Georgia, Güney Carolina, Idaho, Illinois, Iowa, Kansas, Kuzey Dakota, Louisiana, Maine, Maryland, Minnesota, Missouri, Nebraska, Utah, Virginia, Washington eyaleti, başkent Washington.

Clinton'un zafere ulaştığı Florida ve Michigan eyaletlerinde yapılan önseçimler sayılmayacak. Bu eyaletler Demokrat Parti’nin önseçim kurallarına uymadığı gerekçesiyle, Ağustos ayında yapılacak Kurultayda Michigan ve Florida eyaletlerinden delege kabul edilmeyecek.

XS
SM
MD
LG