Erişilebilirlik

Batılı Ülkelerden İtidal Çağrısı


Batılı ülke hükümetleri, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesi üzerine taraflara sükunet çağrısında bulunuyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığından bugün (Pazar) yapılan açıklamada tarafların kışkırtıcı davranışlardan kaçınması istendi. Açıklamada Kosova hükümetinin etnik Sırp azınlığı koruma amacıyla Birleşmiş Milletler'ce hazırlanan plana bağlılığını vurgulamasının memnunlukla karşılandığı belirtildi.

Başkan Bush'tan sonra NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer de ittifak adına bütün tarafları itidalli davranmaya çağırdı. Genel Sekreter ayrıca Kosova'da görev yapan ve 16 bin askerden oluşan NATO gücünün herhangibir şiddet hareketine hızla ve karalı bir şekilde karşılık vereceğini bildirdi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya, İspanya ve Slovakya, Kosova'yı şimdilik bağımsız ülke olarak tanımayacaklarını açıklamış bulunuyor. Rusya da beklendiği şekilde Kosova'nın bağımsızlık ilanını hızla reddetti ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

XS
SM
MD
LG