Erişilebilirlik

Başkan Bush Tanzanya'da


Başkan Bush, beş ülkeyi kapsayan Afrika gezisinin ikinci durağı olan Tanzanya'ya gitti.

Bush'un başkent Darüsselam'da, Afrika Birliği'nin Dönem Başkanı da olan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete'yle yapacağı görüşmede Çad'daki isyan hareketi, Zimbabve'deki ekonomik çöküş ve Aralık ayındaki tartışmalı seçimlerden sonra şiddet olaylarına sahne olan Kenya'daki durum gibi, kıtanın bütününü ilgilendiren sorunlar üzerinde durulması bekleniyor.

Başkan Bush'un bu Afrika gezisi daha çok kıtada ekonomik kalkınmayı teşvik girişimleri ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak görülen AIDS ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele çabalarını vurgulamak amacıyla planlanmış olmakla birlikte görüşmelerde kıtanın değişik yerlerindeki siyasi bunalımlar geniş yer tutuyor. Bunlar arasında Sudan'ın Darfur bölgesiyle Somali ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki şiddet olayları de yeralıyor.

Başkan Bush, gezisinin ilk durağı olan Benin'de yaptığı konuşmada Zimbabve'deki siyasi bunalımın giderilmesi konusunda Güney Afrika Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki'nin harcadığı çabanın da sonuç vermemesinden hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Bush bu gezisi sırasında Afrika'daki çatışmalar üzerinde görüşmeler yapmasının kaçınılmaz olduğunu ancak kıtada eğitim ve sağlık hizmetleri alanında yaşanan sorunlar ve sağlanan gelişmeler üzerinde de durulması gerektiğini belirtti. Birçok ulusun yaşadığı Afrika'nın çeşitli sorunlarla olduğunu söyleyen Başkan, "Ancak burada sağlanan başarılar da var ve Amerika'nın, bu başarılarda katkısı olmasından mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Bush, Tanzanya'da Amerika'nın katkısıyla kurulan bir AIDS kliniği ziyaret edecek 1998 yılında Darüsselam'daki Amerikan Büyükelçiliğine girişilen bombalı saldırıdan kurtulanlar ve ölenlerin aileleriyle görüşecek. Saldırıda 11 Tanzanya vatandaşı ölmüştü.

XS
SM
MD
LG