Erişilebilirlik

Latin Kökenlilerin ABD Seçimindeki Etkisi


Amerika’daki başkanlık seçimlerinde en çok söz sahibi azınlık, Latin kökenliler olacak. Bu azınlık iki partinin de başkan adaylarını belirleyecek önseçimlerde önemli rol oynuyor.

Latin kökenliler Amerika’daki en büyük azınlık ve göçmen kesim arasında en hızlı büyüyen seçmen kitlesine sahip. Bu yüzden uzmanlar Latin kökenlilerin başkanlık seçiminde önemli rol oynayacağına inanıyor.

Washington’daki bir düşünce kuruluşunda uzman olan Cecilia Munoz, Latin kökenlilerin seçimi ilgiyle izlediğini ve kampanyalara aktif olarak katıldığını söylüyor:

Gerek Cumhuriyetçi, gerekse Demokrat Parti aday adayları, Latin kökenlilerin oylarının öneminin farkında. Bu yüzden de hepsi, bu kesimin çoğunlukta olduğu, özellikle Amerika’nın batısındaki eyaletlerde kampanya yürüttü. Hillary Clinton’ın kampanya afişleri California’da İspanyolca basıldı.

Latin kökenlilerin kurduğu bir kuruluşun Washington temsilcisi olan William Ramos, bazı önseçimlerin tarihinin erkene alınmasının, aday belirleme sürecinde bu azınlığa önemli ölçüde söz hakkı verdiğini söylüyor:

“Önseçim tarihinin öne alınması, Amerika’nın güneydoğusundaki eyaletlerde büyük nüfusa sahip Latin kökenlilere, New York’taki, New Jersey’deki Latinlere büyük avantaj sağladı. Bu kesim önseçimlerde ve Kasım seçimlerinde önemli nüfuz kazanmış oldu.”

Uzmanlar, Latin kökenlilerin her zaman tek bir partiyi desteklemediğine dikkati çekiyor. 1980’li yıllardan bu yana bu azınlık, gittikçe daha fazla oranda Cumhuriyetçilere oy veriyor. Başkan Bush da 2004 yılında yeniden seçilmesini kısmen Latin kökenli seçmenlerin oylarına borçlu.

Ancak son zamanlarda göçmen tartışmalarının, bu azınlığı Cumhuriyetçi Parti’den uzaklaştırması mümkün. American Enterprise Enstitüsü uzmanlarından Norman Ornstein, “Cumhuriyetçi adayların sert göçmenlik karşıtı tavrı, Latin kökenli seçmenler için bir sorun oluşturacak. Bu yüzden Cumhuriyetçi Senatör John McCain, bu konuda sert tavır almaktan kaçınıyor, bu da Demokratları biraz korkutuyor. Başkan Bush’da olduğu gibi Cumhuriyetçi aday, Latin seçmenlerin yüzde 35 ila 40 arasında oyunu kazanırsa, seçimi alır,” diyor.

Bazı uzmanlar Kasım’daki başkanlık seçimlerinde 9 milyondan fazla Latin kökenlinin oy kullanacağını tahmin ediyor. Bu 2004’ten bu yana yüzde 23’lük bir artış demek. Elbette vatandaşlık başvurusu incelenmekte olan 1 milyon Latin kökenli göçmenin başvurusu kabul edilirse, bu rakam daha da artabilir.

XS
SM
MD
LG